Ortaokulda “Teknoloji Bağımlılığı” Konferansı

Yaşam · Dec. 9, 2019 · 0

Ortaokulda “Teknoloji Bağımlılığı” Konferansı

İnönü Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Teknolojileri Topluluğu (YEMİT) tarafından Malatya 91.000 Dev Öğrenci Ortaokulu’nda "Teknoloji Bağımlılığı" hakkında konferans düzenlendi.

Konferansa, İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Barış Yılmaz, Yeni Medya ve İletişim Teknolojileri Topluluğu yönetim kadrosu ve ortaokul öğrencileri katıldı.

 

Konferansa konuşmacı olarak katılan İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Barış Yılmaz, öğrencilere teknoloji bağımlılığının zararlarından bahsetti. Yılmaz, iletişim çağına ayak uydurabilmek için teknolojinin hayatımızın içinde olması gerektiğini, fakat bunu yaparken de teknolojiyi nerede ve ne kadar kullanmak gerektiğinin bilinmesinin önemli olduğunu vurguladı.

 

Teknoloji bağımlılığını en aza indirmek için neler yapılabileceğini anlatan Barış Yılmaz, teknolojik aygıtlarla geçirilen zamanın, sürekli olarak değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek sözlerine şu şekilde devam etti:

 

"Teknolojik aygıtları ve günlük internet kullanım saatlerini değiştirin mesela, her gün eve gittiğinizde ilk işiniz bu olmasın. Bir rutin alışkanlık haline gelmesin, farklı saatlerde kullanın. Günlük program dâhilinde bu gün benim yarım saat vaktim var o yüzden ben eve gider gitmez o yarım saati kullanacağım diye düşünmeyin. O saati sürekli değiştirin, bir gün sabah kullanın diğer gün öğlen ve bir sonraki gün akşam kullanarak, farklı saat dilimlerinde kullanmaya başlayın." dedi.

 

Yeni Medya ve İletişim Teknolojileri Topluluğu Başkanı Mustafa Canpolat, gerçekleştirdikleri etkinliklerin öneminden bahsederek "Şehir ve Üniversitenin birbiriyle etkileşim halinde olması gerek, İnönü Üniversitesi gerçekten çok değerli akademisyenleri bünyesinde barındırıyor. Bu bağlamda Yeni Medya ve İletişim Teknolojileri Topluluğu olarak şehir ve üniversite arasında köprü olmayı kendimize misyon olarak görüyoruz. Bugün teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek için ortaokul öğrencileriyle bir araya geldik." dedi.

 

Konferans öğrencilerin Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Barış Yılmaz’a sorduğu soruların ardından sona erdi.

 

HABER: Mustafa Canpolat-  Ömer Faruk Dilek- Emrullah Birişik- Hakan Şimşek

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·