İsmet İnönü, 46’ncı ölüm yıldönümünde, İnönü Üniversitesi Rektörlüğünde bulunan İsmet İnönü Müzesinde düzenlenen ‘II. Dünya Savaşı Türk Dış Politikası ve İsmet İnönü’ konulu konferans ile anıldı.

Kampüs · Dec. 26, 2019 · 0

‘II. Dünya Savaşı Türk Dış Politikası ve İsmet İnönü’ Konulu Konferans Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü 46’ncı ölüm yıl dönümünde İnönü Üniversitesi Rektörlüğünde bulunan İsmet İnönü Müzesinde düzenlenen ‘II. Dünya Savaşı Türk Dış Politikası ve İsmet İnönü’ konulu konferans ile anıldı.

 

Konferansa, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Çolak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakan Erkuş, Malatya İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, Malatya Baro Başkanı Av. Enver Han, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

Program Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın açılış konuşmasıyla başladı. İsmet İnönü’nün Türk siyasi tarihinde önemli bir komutan ve devlet adamı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi’nin "İnönü’" adını alma sürecinde yaşanan gelişmelere değindi.

 

Malatya’nın iki Cumhurbaşkanı çıkardığını ve onların Malatya için kıymetli olduğunu belirten Prof. Dr. Kızılay, “İnönü Üniversitesi olarak, Cumhurbaşkanlarımız için şehrimizde büyük ve ortak bir müze açılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.’’ dedi. Son olarak, “Devlet adamı ve komutan İsmet İnönü’yü rahmet ve saygıyla anıyorum.’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek,  II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası Türkiye'nin dış politikası ve İsmet İnönü’nün bu süreçteki rolünden bahsederek şunları söyledi:

 

“Atatürk’ten sonra Türkiye'nin bu savaş sırasında ne yapacağı önemliydi ve bu konuda kafada soru işaretleri vardı. İsmet İnönü’nün bu süreçte uyguladığı politikalar, bu soru işaretlerine cevap verdi ve 1923’te başlayan stratejilere uygun politikaları devam ettirdi. İsmet İnönü, II. Dünya Savaşı sırasında başarılı bir dış politikanın en önemli aktörüydü.”

 

 

En Önemli Özelliği Tecrübesiydi


Konuşmasının devamında İsmet İnönü’nün tecrübesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Baharçiçek, sözlerine şöyle devam etti:


“İsmet İnönü çok iyi bir diplomattı. Dolayısıyla diplomasiyi ve güç dengesini çok iyi kullandı. Bunları başaracağına inandı ve başarmasındaki en önemli özelliği tecrübesiydi.”

 

Konuşmaların sonunda İsmet İnönü Müzesi gezilerek, konferansa son verildi.

 

HABER: Gamze Taşdemir

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·