Rektör Kızılay ve TÖTM’den Örnek Davranış

Kampüs · Feb. 3, 2020 · 0

Rektör Kızılay ve TÖTM’den Örnek Davranış

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM) Başhekimliğinde, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TÖTM yöneticileri ve çalışanları Kızılay’a kök hücre bağışında bulundu.

 

Başhekimlikte gerçekleşen bağış organizasyonuna, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TÖTM Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Tursun, Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Kuku, Kök Hücre ve Kemik İliği Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Türk Kızılay Denetleme Kurulu Yardımcısı Avukat Umut Yalçın, TÖTM hastane yönetimi ve çalışanları katıldı.

 

Organizasyonda konuşma yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Turgut Özal Tıp Merkezimiz Türkiye’nin en büyük ve en önemli üniversite hastanelerinden birisi. Organ ve doku nakli konusunda Türkiye’nin en önde hastanesi olarak yer aldı ve her iki alanda Türkiye’de, Avrupa’da, dünyada karaciğer naklinde lider durumda. Bu iki alandan bir diğeri ise kök hücre ve kemik iliği naklidir.” dedi.

 

Kızılay, İnönü Üniversitesi olarak 2019 yılında bini aşkın kan bağışında bulunduklarını bu vesileyle Kızılay Genel Başkanı tarafından bronz madalya ile ödüllendirildiklerini söyledi. 2020'de ise kan bağışını arttırmayı amaçladıklarını belirtti. Prof. Dr. Ahmet Kızılay, kök hücre bağışı ile ilgili Kızılay'ın bir ödülü varsa buna da talip olduklarını sözlerine ekledi.

 

Rektör Kızılay, 2019 yılında TÖTM Kök Hücre Nakil Merkezi’nde 242 kök hücre ve kemik iliği nakli yapıldığını bunun yanı sıra 102 hasta için yurt dışına  kök hücre gönderildiğini vurguladı.

 

Kök Hücre Bağışıyla ilgili bilgi veren Kızılay, şöyle konuştu:

 

“Toplumda herkes potansiyel olarak hayatının herhangi bir zamanında kan kanserine yakalanma riski taşıyor. Onun için illa hasta olmayı beklememek lazım. Hastalara şifa dağıtmak sadece doktorların, hemşirelerin ve hastanelerin eliyle olmuyor. Bağışçıların da katkısı büyük. Kök hücre bağışında bulunmak kolay. Kızılay ekibimize müracaat edip bağışçılardan üç tüp kan alınıyor. Kızılay ekibimiz, bu üç tüp kanı çeşitli doku tipleme ve ileri incelemelerle kayda geçiriyor. Sonra bir kan kanseri hastası çıktığında eşleştiriliyor. Hangi vericinin dokusu yüzde yüz uyuyorsa o vericiye 'kemik iliğiniz yüzde yüz uyumlu bir hasta için tespit edildi' diyerek bilgilendiriliyor ve tekrar verici bağışta bulunuyor. Bir kurye ile gerekirse her türlü imkân ve kabiliyet kullanılarak ulaştırılması gereken hastaya zamanında ulaştırılıp 24 saat esasıyla gittiği yerde de hastaya hemen verilmeye başlanıyor. O yüzden bugün toplumumuzu, bütün insanları, başta gençlerimizi, tüm bireylerimizi kemik iliği bağışçısı olmaya davet ediyorum. Organ bağışçısı olmaya da davet ediyorum.”

 

Türk Kızılay Denetleme Kurulu Yardımcısı Avukat Umut Yalçın ise şunları söyledi:

 

“Bu iş sadece Kızılay ve Sağlık Bakanlığı ile olmuyor, bizim bu konudaki Türkiye’de en önemli partnerlerimizden bir tanesi de şu an içinde bulunduğumuz TÖTM hastanemizdir. Hastanemizin ekibi gerçekten Türkiye’de birçok konuda örnek olduğu gibi kök hücre bağışı ve kök hücrenin toplanması, hastalara nakledilmesi konusunda da çok önemli çalışmalara imza atıyorlar. Bir Malatyalı olarak da beni baştan aşağı gururlandıran bir tablo, bu tabloda yer alabilmek onlarla partner olabilmek bizim için çok önemli. Tüm personelimize, hocalarımıza ve ekibimize tüm Kızılay adına minnettarlığımı sunuyorum.”

 

Haber: Çiğdem Erhan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·