Öğrenciler Coronavirüs Hakkında Bilgilendirildi

Sağlık · Feb. 28, 2020 · 0

Öğrenciler Coronavirüs Hakkında Bilgilendirildi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde Atasagun Topluluğu tarafından “Coronavirüs, Korunma Yolları ve Merak Edilenler” konulu konferansı düzenlendi.


Konferansa Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bayındır, Tıbbi Mikrobiyoloji Öğr. Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yakupoğulları, Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Yasemin Ersoy akademik personel ile öğrenciler katıldı.


Atasagun Topluluğu Başkanı Batuhan Gülpınar, topluluk olarak özellikle toplumsal meselelere duyarsız kalmamaya gayret ettiklerini, Coronovirüs’ten henüz ülkemizde bir olgunun saptanmadığını ve bu sürecin doğru yönetildiği takdirde salgın döneminin ülkemiz adına en iyi şekilde atlatılacağını belirterek bu etkinlikte en güncel ve en doğru bilgiyi güvenilir kaynaklarla öğrencilere sunmak istediklerini söyledi.


Prof. Dr. Yusuf Yakupoğulları, Çin’de çok fazla hayvan çeşitliliğinin bulunduğunu ve dolayısıyla da Coronovirüs’ün yarasalardan ve ara konaklar aracılığı ile insanlara bulaşarak enfeksiyon oluşturduğunu belirtti.


Coronovirüs’ün insandan insana bulaşabileceği hususunda dünya genelinde bir endişe olduğunu belirten Prof. Dr.Yaşar Bayındır, “Dünya genelinde insanlar arasında insandan insana var. Her hastadan ortalama 2 ya da 5 kişiye bulaşabilir ama en korkulanlardan birisi de kızamık ve aşılardır. Damlacık yolu ile bulaşmaktadır. Toplum ve dünya bu kadar iç içeyken bu virüsün bir başkasına bulaşmama ihtimali yok.” dedi.


Bayındır, “Novel Coronovirüs” olarak isimlendirilen virüsün hastalığına da “Covid-19” denildiğini belirterek şöyle konuştu: “En çok merak edilenler arasında, “Kaç günde hastalık bulguları ortaya çıkıyor?” sorusu var. Ortalama şu an kabul edilen 2 ile 14 gün arasında. Özel durumlar dışında, olmazsa olmazımız yüzde yüz yüzde doksan civarında ateş oluyor. Hastayı yoğun bakım ya da servise yatırdığınızda tedavi aşamasında hastanın refakatçisi, ziyaretçisi, sağlık personeli ve hekimi ile olan ilişkisini koruması bir birine bulaşmamasını sağlayabilecek ortamı hazırlamak çok önemli.”


Coronavirüs’ün spesifik bir tedavi yönteminin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Yaşar Bayındır: “Yoğun bakım şartlarında solunum, sıvı destekleri verilmeli yani hastanın düşük olan değerlerini düzeltmeye çalışıyorlar.” dedi.  


Korunma ve bulaşma yolları ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Yasemin Ersoy, bu virüse karşı standart önlemlerin alınmasının önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:


“Bu standart önlemlere baktığımızda el hijyeniği ile ilgili önlemler en üst sırada. Coronovirüs Covid-19 ile karşılaşacaksak standart önlemler dışında ilk temasımız uygun malzemeler ile karşılamamız. Hastayı tekli odaya yatırmak dışında hastanın vücut sıvıları üzerimize sıçrayacaksa yapacağımız işlem önlük, cerrahi maske, gözlük ve damlacık izolasyonuna uygun önlemler dâhil bu maskelerin doğru kullanılması gerekli. İnsanların ellerine hapşırıp öksürdükten sonra da mutlaka ellerini yıkaması gerekir. Gribi de ciddiye almamız lazım gripten ölenler çok oldu.”.


Son olarak hasta taburcu olana kadar izolasyon önlemlerinin sürmesi gerektiğini söyleyen Ersoy, gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini, hayvansal ürünlerden ve hayvanlara temas esnasında koruyucu önlemeler alınması gerektiğini vurguladı.


Konferans soru cevap şeklinde devam etti.


Konferansın sonunda Prof. Dr. Yaşar Bayındır, Prof. Dr. Yusuf Yakupoğulları ve Prof. Dr. Yasemin Ersoy’a teşekkür belgeleri takdim edildi.                               

           

Haber: Bossan Haydarova

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·