Geleceğin İlahiyat Vizyonu Konuşuldu

Yaşam · March 2, 2020 · 0

Geleceğin İlahiyat Vizyonu Konuşuldu

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Zahid Aksu Konferans Salonunda düzenlenen Din Eğitimi ve Hizmetlerinde Yeni Açılımlar isimli konferansta “Geleceğin İlahiyat Vizyonu” konuşuldu.


İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü ve İnsani Değerler Topluluğu tarafından düzenlenen konferansa, İl Müftüsü Veysel Işıldar, İl Müftü Yardımcısı Fikriye Özkan, Diyanet İşleri Uzmanı Dr. Fatma Bayraktar Karahan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, akademik personeller ve öğrenciler katıldı.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferans, İl Müftüsü Veysel Işıldar ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman’ın selamlama konuşması ile devam etti.


Konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Fatma Bayraktar Karahan, dünyayı değiştirebilecek bir alanın da ilahiyat alanı olduğunu ve dinin kimliğini oluşturan en üst unsur olduğunu ifade etti.


Bir insanı değiştirmenin onun din anlayışını, din algısını, dinini değiştirmekle mümkün olabileceğini söyleyen Karahan, “Allah Resulü Mekke’de bir toplumu İslam diniyle dönüştürmüş ve değiştirmiştir. Bu yüzden din çok büyük bir güçtür. Dini öğreten ve anlatan olabilmek ve öğreten olabilmek de bu noktada önemli bir güçtür. Yeni yüzyıl bu noktada bizlerin yüzyılı olacaktır. Eğer nasıl bir tesir bırakacağımızı göz ardı etmezsek.” dedi.


Küreselleşme ile kimliksizleşen dünyadan bahsedildiğini söyleyen Karahan “Dünyanın neresine giderseniz gidin yenilen yiyeceklerden insanların giyim tarzına kadar, alışveriş yerlerinden insanların yaşam tarzlarına kadar müthiş bir benzerlik ile karşı karşıyayız. Birbirimize benzemeye başladık.” dedi.

 

“Yeni Dünya Küreselleşme ile Karşı Karşıya”


Dr. Fatma Bayraktar Karahan, küreselleşmenin dünyanın kaçınılmaz bir kaderi olduğunu ve küreselleşmenin kimliksizleşmeyi de beraberinde getirdiğine vurgulayarak şunları belirtti:


“Dinleri, dilleri ve cinsiyetleri farklı olsa da birbirine benzeyen bir dünyadan bahsediyoruz. Çünkü kimliği ortadan kaldırdığımızda bir toplumu istediğiniz gibi yönetebilirsiniz, manipüle edebilirsiniz, şekillendirebilirsiniz. Bugün yeni dünya bununla karşı karşıya.”

 

“İnsanı şekillendirmenin, inşaa etmenin, var etmenin en temel yolu onun din ile, yüce yaradan ile ilişkisini var etmek ve şekillendirmektir.”


Dinin en üst kimliği oluşturan unsur olduğunu dile getirerek farklılaşmaktan bahseden Karahan, “Yeni bir dünya düzeni ile karşı karşıyayız. Böyle bir dünyada size ne düşecek, şartları bizim lehimize göre değiştirebilecek miyiz? Ben inanıyorum ki böyle bir dünya da şartları değiştirebilecek yegâne gücümüz sizlersiniz. Çünkü insanı şekillendirmenin, inşa etmenin, var etmenin en temel yolu onun dinle ve yüce yaradan ile ilişkisini var etmek ve şekillendirmektir. ”dedi.


Konferans İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman’ın Dr. Fatma Bayraktar Karahan’a hediye takdim etmesiyle sona erdi.

 

Haber: Sena Saka, Zahide Selanur Gündoğan, Fatma Şeyma Bülbül


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·