Hayati İnanç İnönü Üniversitesinde Gençlerle Buluştu

Kampüs · March 2, 2020 · 0

Hayati İnanç İnönü Üniversitesinde Gençlerle Buluştu

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde Bilim Gençlik ve Fikir Topluluğu (BİLGEF) tarafından düzenlenen ve şair-yazar Hayati İnanç’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Can Veren Pervaneler’ konferansı gerçekleştirildi.

 

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Rektör Danışmanı Prof. Dr. İlhan Erdem, şair-yazar Hayati İnanç, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Ömer Çelik, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Hayati İnanç gençlere şiir okudu ve zamanın hızlı geçtiğini hatırlatarak iyi insan olmak için insanlara tebessümle yaklaşmanın ve gönül kazanmanın önemine dikkat çekti.

 

İnanç, insanoğlunun mide, kafa ve gönül olmak üzere üç türlü açlığı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

 

“Üç tür ihtiyacı var insanoğlunun. Üç türlü açlığı var daha doğrusu. Birincisi mide açlığı, hatırlatmaya gerek yok, kendisine yiyecek buluyor. Ama diğer iki tür açlık hatırlatmaya muhtaçtır. Genellikle insan, bunu fark etmez. Bunlar, kafa açlığı ve gönül açlığıdır. Kafa, bilgi ile doyar, gönül sevgiyle ve asla birbirinin yerine geçmez. Birini halettin diye öbürü hallolmaz. Mide açlığından farkı şu: Fark etmek için özel bir dikkat ister. Kaçınırsan o açlığı unutursun, beynin dumura uğrar. Yokluğunu fark ederse insan vahşileşir ama fark etmez.”

 

Hayati İnanç, kalbi rahat olan iki kişi olduğunu belirterek bunlar arasındaki farkları şu şekilde açıkladı:

 

“İki kişide kalp rahattır demişler. Kimde bu, hangi iki kişide? Biri evliyada, biri eşkıyada. Evliya, rahattır. Çünkü vücut iklimine kalp hakimdir. Sahibi ile meşguldür, azalarından alınmıştır, nefsi dizginlemiştir, kalpte kavga yoktur. Eşkıyada ise kalp ölmüştür. Öldüğünü bile bilmez, mutluluk yaşar, heba olur gider. Bu savaş nereye kadar sürer? Bu savaşın biteceği günün adına ölüm diyorlar. İki türlü ölüm var: Biri herkesin bildiği ölüm, diğeri de ölmeden önce ölümdür ki bunu herkes bilmez ve kâinatın efendisi ölmeden önce ölün buyurmuştur.”

 

Hayati İnanç, öğrencilere kendi web sayfasında bulunan üçü kitap ikisi makale olmak üzere toplam 5 maddelik okuma listesini tavsiye etti. İnanç, son olarak şunları söyledi:

“ 'İki konuda yapılan hatanın telafisi yoktur.' diyor Necip Fazıl. Birincisi eş seçimi, ikincisi ise iş seçimidir. Orada hata yaparsan yandın. Dikkat et. Hissi ve nefsi işlerin sonu hüsrandır. İşte karşınızda toplum: Boşanma davaları, üçüncü sayfa haberleri. Yani gelinen noktada elbette alarm vaziyeti vardır.”

 

Programın sonunda İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat ve Bilim Gençlik ve Fikir Topluluğu tarafından Hayati İnanç’a hediye takdim edildi.

 

Haber: Rukiye Çaygeç

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·