İnternet Sosyal Hayatı Müthiş Bir Şekilde Etkilemeye Başladı

Kültür Sanat · March 6, 2020 · 0

İnternet Sosyal Hayatı Müthiş Bir Şekilde Etkilemeye Başladı

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde (İİBF) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu tarafından “Sanal Dünya Siyaseti” konferansı düzenlendi.


Konferansa, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr.  Gökhan Tuncel, Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yılmaz, Arş. Öğr. Umut Turgut Yıldırım, akademik personel ile öğrenciler katıldı.


Konferansa konuşmacı olarak katılan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Ekici,  1980’lerin iletişimi ile günümüz iletişimi hakkında bilgi vererek şunları söyledi:


“Dijitalleşme, bilgisayarın gelişmesi ile hayatımıza muazzam bir şekilde etki etmeye başlamıştır. Örneğin bizim zamanımızda herhangi bir gazete alıp okurdunuz. Ama şimdi gazete olsun ya da bir banka işlemi olsun hemen telefondan internet aracılığıyla gerçekleştiriyorlar. Ayrıca internet sosyal hayatı da müthiş bir şekilde etkilemeye başladı. Siyaset boyutu olarak bakmak gerekirse de beklenilenler arasındaydı. Gelecekle ilgili öngörüde bulunan fütüristler, internetin gelişmesini siyaset anlamında da hızlandırılacağını ve bilgiye kolay ulaşacağını düşünmüşlerdir. İnsanların daha bilinçli olacağına ve demokrasinin daha sağlıklı işlemesine katkıda bulunacağına değinmişlerdir.”

Ekici, insanların tek bir bilgi kaynağı olarak interneti kullandıklarını ve buldukları birçok bilginin gerçek olmadığını vurguladı.


Ekici, “Aslında 20. Yüzyıl insanların birey haklarını güvenceye almak için devletlerin ve yetkilerini sınırladığı bir mücadeleyken 21.Yüzyıl’da devletin yanı sıra bilgi iletişim şirketlerinde denetlenmesi gereken bir yere geldi. Şu anlamda diyorum facebook ile uğraştığınızda facebook sizden habersiz bilgilerinizi başka bir şirkete satarak sizin hangi görüşe ve hangi düşünceye bağlı olduğunuzu söylüyor. Bireyler, toplumlar sanal siyasettin olumsuzluklarını önleyecek ve olumlu yanlarını arttıracak şekilde çalışmaları da gerekiyor.” 


Haber: Rahmi Taş

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·