“8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde Mihri İffet Pektaş Anıldı

Kampüs · March 10, 2020 · 0

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde Mihri İffet Pektaş Anıldı

İnönü Üniversitesi  Hoca Ahmet Yesevi  Konferans Salonunda  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla milletvekili ‘Mihri İffet Pektaş’ konulu konferans düzenlendi.

 

Düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Adıyaman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Özlem Kılınççeker’in yanı sıra İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Neslihan Durak, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.  Zennure  Köseman, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Öztürk, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

Katılımcıların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlayan Öğr. Gör. Özlem Kılınççeker, konuşmasında birçok din yorumcusunun kadını acıların kaynağı, günahın sembolü, şeytanın aracı olarak tanımladığını, nüfus sayımlarında bile hayvanların istatistiksel verilere dâhil edilirken kadınların bunun dışında bırakıldığını belirtti. Öğr. Gör. Kılınççeker, buna rağmen kadının avcı-toplayıcı insan topluluklarından bu yana bütün dünya için toplumun temel taşı, aydınlanma çağının en önemli parçası olduğunu vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Kadınların ve erkeklerin aynı haklara sahip olmadığı toplumlarda, eşitlik sorunu hep var olmaya devam etmiştir. Bu sorun, 20. Yüzyıl'dan itibaren tüm dünyada kadın ile erkekler arasında eşit siyasi ve sosyal haklar elde etme tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Bu mücadelede de şunu büyük bir övünçle söylemek gerekir ki; Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına kendine özgü bir anlayışla gereken önemi vermiş ve bunu çeşitli nedenlerle yapmış olduğu yurt gezilerinde de açık bir dille hep ifade etmiştir.”

 

Cumhuriyet'in esasının erkek egemenliğinin değil, erkek-kadın eşitliği üzerine kurulduğundan bahseden Kılınççeker, Türk parlamento tarihinde 8 Şubat 1935’te yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi 5. Dönem Genel Seçimleri'nde 18 kadın milletvekilinin meclise girdiğini ve bu ilk kadın milletvekillerinden birinin de Malatyalı Mihri İffet Pektaş olduğunu söyledi. Öğr. Gör. Kılınççeker, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Mihri İffet Pektaş, Malatya’da su probleminin çözülmesi, bir çimento fabrikası ile bir pamuk ıslah istasyonunun açılmasını talep etmiş ayrıca Malatya için var olan Numune Hastanesi'nin faaliyete geçmesi ve şehrin her yerinde eğitime büyük katkısı olacak olan yeni okulların açılmasını talep etmiştir.  Bu yıllarda Mihri Pektaş ve kadın milletvekilleri kurulan bu komisyonlarda Türk kadınlarına sağlık, annelik ve sigorta haklarının verilmesi gibi konularda yapılan çalışmalarda ön saflarda olmuştur.”

 

Haber: Mahmut Yıldız - Nisa Öztuna - Habibe Culum

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·