‘Türkiye’de Katılım ve Mevduat Bankacılığı” Konferansı Düzenlendi

Ekonomi · March 12, 2020 · 0

‘Türkiye’de Katılım ve Mevduat Bankacılığı” Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İ.İ.B.F.) Naim Akman Konferans Salonunda Ekonomi Topluğu tarafından düzenlenen ve Türkiye Finans Katılım Bankası Malatya Şube Müdürü Ferhat Çelik’in konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye’de Katılım ve Mevduat Bankacılığı”  konferansı gerçekleştirildi.


Konferansa İİBF Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Uğur, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Konferansa konuşmacı olarak katılan Türkiye Finans Katılım Bankası Malatya Şube Müdürü Ferhat Çelik katılım bankalarının mevduat bankalarından farklı olarak reel piyasayı finanse ettiklerini belirterek şunları söyledi:

 

“Katılım bankaları reel piyasayı fonlar, alınan malın bedelini satıcıya öder. Mevduat bankaları ise direk olarak müşterinin kendi hesabına nakit para verir, vadesi geldiğinde parasını geri ister.”

 

Ferhat Çelik, vadeli işler piyasasında faaliyet gösteren katılım ve mevduat bankalarının fiyatlarını piyasanın belirlediğini bu yüzden de fiyatların birbirine yakın ya da eşit durumda olduklarını belirtti.

 

Haber: Ümhan Ayaz – Doğan Toğcu

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·