Eğitim Fakültesinde BÖTE’nin Dünü, Bugünü ve Geleceği Konuşuldu

Kampüs · March 13, 2020 · 0

Eğitim Fakültesinde BÖTE’nin Dünü, Bugünü ve Geleceği Konuşuldu

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Olgun Sadık tarafından ‘Bilgisayar ve Öğretim Teknolojilerinin Eğitimi Geçmişi, Geleceği, Ne yapmalı?’ konulu seminer düzenlendi. Seminere Doğu Akdeniz Üniversitesi Uzaktan Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yaşar Özden, video konferans yöntemiyle konuşmacı olarak katıldı.

 

Prof. Dr. Yaşar Özden, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Programının 1993 yılının başlarında Bilgisayar Eğitimi Anabilim Dalı olarak Fen Bilimleri Eğitiminin altında Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Eğitimi olarak başladığını söyledi.

 

Prof. Dr. Özden, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğinin okullarda bir ders olacağını ve insanların bilgisayarı öğrenmek ihtiyacının var olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Özden, ayrıca bölümün söz konusu ihtiyaçların karşılanması için Temel Eğitim Okullarında bu dersi verecek öğretmenlerin eğitimi için kurulduğunu belirtti.

 

Prof. Dr. Özden, 1998 yılında bilgisayar ihtiyacının daha da büyüdüğünü belirterek Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümünün Fen Bilimleri Eğitiminden ayrı bir bölüm olması gerektiği düşüncesiyle aynı yıl içerisinde Ortadoğu Teknik Üniversitesinde bu alanın ilk bölümünün açıldığını ve yine o bölümün ilk Bölüm Başkanlığını da kendisinin yaptığını ifade etti.

 

Özden, daha sonraki yıllarda bu sayının daha da arttığı ve 2000’li yıllarda bu bölümde okuyan öğrencilerin Mühendislik Fakültesi gibi yüksek puanla öğrenci alan diğer fakültelerle beraber ilk on sırada yer aldığını söyledi.

 

Kendisinin kurmuş olduğu internet siteleri üzerinden örnekler vererek Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Programının bu günlerde gelmiş olduğu duruma değinen Prof. Dr. Yaşar Özden, seminere katılan öğrencilerden gelen soruları cevaplayarak sözlerini sonlandırdı.

 

Haber: Rukiye Taşkın - Davut Balkaya

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·