Bilim · Dec. 22, 2016 · 0

"Uzayın Sırları ve Bing Bang" konferansı düzenlendi

İnönü Üniversitesi Mühendislik Teknolojisi ve Tasarım Topluluğu tarafından "Uzayın Sırları ve Bing Bang" konulu konferans düzenlendi.


Mühendislik Fakültesi seminer salonundan düzenlenen konferansa, Maden Mühendisliği Öğretim Üyesi  Doç.Dr. Cem Onat, Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şemsettin Temiz, Elektrik Elektronik Mühendisi  Doç.Dr. Asım Kaygusuz, Astro Fizik Uzmanı : Prof.Dr. Taşkın Tuna, idari ve akademik kadro ile öğrenciler katıldı.


Konferansa konuşmacı olarak katılan AstroFizik Uzmanı Prof.Dr. Taşkın Tuna, 21. yüzyılda uzay alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.


Tuna, dünyanın güneş sisteminin çeşitli evrelerden oluştuğunu belirterek, "Buna biz samanyolu adını veriyoruz.  Güneş sistemimizin de içinde bulunduğu büyük kısım yıldızlar arası veya küme adı veriliyor" dedi.


Yıldızlarında canlılar gibi doğup öldüğünde değinen Tuna, "Yıldızlar niye ölür? Kalıtımını yitirdiği zaman ölürler.  Hidrojen evrende en fazla bulunan elementtir.  Bu durumda hidrojen 10 bin birimse helyum bin birimdir.  Bütün elementlerde bin birimdir. O halde hidrojenin evrende bulunma oranı diğerlerine göre bin katı oranındadır. Evrenimizin ana maddesi de hidrojendir.  Bu hidrojen  yanar yanar ve dönüşür biter" ifadelerini kullandı.MUHABİR: Onur YAVUZ-Zeynep KOCAMAN 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·