Prof. Dr. Salim Cöhce

Kampüs · April 3, 2017 · 0

"16 Nisan Halk Oylamasının Türk Tarihi Açısından Önemi" Konferansı Verildi

İnönü Üniversitesi Türk Dünyası ve Akraba Topluluğu tarafından "16 Nisan Halk Oylamasının Türk Tarihi Açısından Önemi" konulu konferans düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen konferansa, İnönü Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salim Cohce, Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erhan Aydın, Malatya Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Yunus Millioğulları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Konferansın açılış konuşmasını yapan Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhce, Türk tarihi açısından çok önemli bir dönüm noktasına yaklaştıklarını belirterek, şöyle konuştu:


"Her gün bu olayla yatıp bu olayla kalkıyoruz. Dolayısıyla kara programlar, propagandalar var. Kendisini haklı zannedip başkalarını değişik yönde etkilemeye çalışanlar var. Bunların üzerinde duracak değilim. Bizim burada maksadımız ne? Hangi siyasi tavır için burada bulunuyoruz. Kafalardaki soru bu. Benim hiçbir siyasi tavrım yok. En azından son yirmi senedir böyle bir tavrım olmadı. Ancak burada bulunma sebebimiz Türk tarihinin gelişimi içerisinde Türk’ler de devlet geleneği, devlet anlayışı ve halkın tarihi süreç içerisinde bu anlayışla nasıl yer aldığı, hangi noktada bulunduğunu ortaya koyma bakımından öğrencilerimizden, bilhassa topluluğumuzdan ciddi teklif talep ve baskı geldi. Böyle bir konuda sadece kendi görüşlerimizi ifade etmek istedik."


Cöhce, 16 Nisan'da verecekleri oyların Türkiye'nin geleceği açısından önemli olduğuna değinerek, "Türk milletinin geleceği açısından önemlidir ve yine aynı derecede değerlidir. Bu noktada bir hususu belirtmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın hayır çadırında yer alan vatandaşlarımızı ziyaret etmesi, Türkiye Cumhuriyeti devletini yönetenlerin geldiği olgunluk düzeyinin ortaya koyulması bakımından çok önemli. Bunu çok hoş, çok güzel bir davranış olarak değerlendiriyorum. Aynı zamanda da bir cevap niteliğinde görüyorum bu hususu. Özellikle diktatörlük söylentilerine bir cevap şeklinde değerlendiriyorum. Bu hadisenin üzerinde mutlaka durup düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın bu davranışıyla mutlu olduğumu aynı zamanda gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.


Türklerin tarihin en eski milletlerinden biri olduğunu anımsatan Cöhce, şunları kaydetti:


"Devlet hayatı yaşamaya başlayan en eski haliyle varlığını sürdüren topluluklarından birincisidir. Her şeyden önce Türk devlet anlayışı, Türk devlet geleneği insan ekseninde gelişmiştir, insanı esas almıştır. Her şey insanı yükseltmek, yüceltmek, şeref ve haysiyetini yüceltmek içindir. Türk devlet anlayışında bırakın insanı her canlıyı düşünmek esas alınmıştır. Devletin yönetiminde sadece hükümdarlar değil devletin beyleri de sorumlu tutulmuştur. Son değerlendirmeyi yapacak olursak demokrasi, yani halkın cumhurun iradesinin hakim kılındığı bir irade sistemi ise bu noktada halkın sözünden öte söz yoktur. Bunu kabul etmek zorundayız. Yani hakkın sözü halkın sözüdür. Bunun için 16 Nisan'da Türk halkının vereceği karar Türk tarihi demokrasisi için çok önemlidir."


Haber: Ramazan KONAK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·