Prof. Dr. Yusuf Hakan Erdem

Kampüs · April 4, 2017 · 0

"Osmanlı Hanedanı ve Kayı Boyu Rivayeti" Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Okuma Topluluğu tarafından "Osmanlı Hanedanı ve Kayı Boyu Rivayeti" konulu konferans düzenlendi.


Fen Edebiyat Fakültesi Süreyya Aybar salonunda düzenlenen konferansa, Tarihçi Prof. Dr. Yusuf Hakan Erdem ve öğrenciler katıldı.


Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Erdem, Osmanlı Devletinin kuruluşu, o dönemde yaşanan olayları ve Kayı Boyu hakkında bilgiler verdi.


Erdem, Bizans Devletinin kaynaklarında da Osmanlı Devletine ait bilgilerin bulunduğunu belirterek, "Bu kaynaklarda Osmanlı Devletinin kuruluşu 1302 yılında başlatılıyor. Bizans kaynakları da bu şekilde yer alıyor. Ayrıca bu kaynaklarda Osman Bey ve Ertuğrul'un da isimleri yer alıyor. Osmanlı Devleti ile çarpışmaya başladıktan sonra Bizanslılar kaynak tutmaya başlamışlar" şeklinde konuştu.


Avusturyalı bir tarihçinin de Osmanlı Devletinin Kayı boyundan geldiğine dair bilgilere yer verdiğini dile getiren Erdem, bu bilgilerde Osmanlı Devletinin son dönemlerinde okula giden bir öğrencinin Kayı Boyundan geldiğini bildiğini kaydetti.


Erdem, Osmanlı Devletinin Kayı Boyundan gelip gelmediğine dair farklı kaynakların olduğunu, bu kaynaklardan bazılarının Kayı Boyundan geldiğini bazılarının ise gelmediğini savunduğunu ifade etti.


Oğuzların Batı Asya'dan geldiğine değinen Erdem, Oğuzların kabilelerden oluşan bir konfederasyon olduğunu söyledi.


Erdem, Oğuzların bazı kaynaklara göre 24 bazı kaynaklara göre ise 22 boya ulaştıklarına dair bilgiler yer aldığını belirtti.


Konferans soru cevapların alınmasının ardından sona erdi. 


İNÜHABER MERKEZİ


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·