Doç. Dr. Nusret Soylu

Sağlık · April 4, 2017 · 0

“Otizmi Tamamen Kaldırabilen İlaç ya da Psikoterapi Yöntemi Yok”

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Psikiyatri Anabilim Dalın Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nusret Soylu, “Otizmi tamamen ortadan kaldırabilen herhangi bir ilaç tedavisi ya da psikoterapi yöntemi yok” dedi.


Doç. Dr. Soylu, İNÜHABER’e yaptığı açıklamada, otizmin nörogelişimsel bozukluklar başlığı altında değerlendirdikleri bozukluklardan biri olduğunu söyledi.


Otizm nedenlerine ilişkin birçok çalışmanın yapıldığını ancak tam olarak nedeninin ne olduğunun anlaşılamadığını belirten Soylu, “Fakat yapılan çalışmalar şunu gösteriyor: genetik bir zemininin olduğu, bu genetik zemin üzerinde bazı çevresel faktörlerin etkileşimi sonucunda bu bozukluğun ortaya çıktığı yönünde. Genetiğin bir etkisi var. Mesela tek yumurta ikizlerinde, çift yumurta ikizlerine göre, hastalık oranları çok daha yüksek. Bu genetik faktörlerin önemli olduğunu gösteriyor. Mesela tek yumurta ikizlerinin de aynı anda hastalığa sahip olmadığı durumlarda var. Bu da genetik dışında daha farklı etkenlerin de rol oynadığını gösteriyor” diye konuştu.


Soylu, otizmin birçok belirtisinin olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:


“Belirtilerin erken saptanması çok önemli. Tabi genelde bu çocuklar bize ‘konuşmuyor, konuşması yaşıtlarına göre geri’ şikayetiyle getiriliyorlar. Bazen ‘sesleniyoruz ama bizi hiç duymuyor gibi davranıyor, acaba işitmesin de bir sorun mu var ?’ deyip, kulak burun boğaz doktorlarına götürdükleri de oluyor. Ama belirtileri daha çok bize 2 yaş civarı fark edilip getirilen çocuklar oluyor. Bazen öncesinde kısmen gelişimi biraz doğal seyreden ama 2 yaş civarı konuşmasında, sosyal ilişki kurmasında bir geriliğin olduğu, yani bir gerilemenin olduğu vakalar da var. Ama genelde o yaşlardaki belirtiler konuşma gelişiminde bir gecikme, seslendiğinde yanıt vermeme, göz teması kurmama, çevresindeki insanlarla hiç ilgilenmiyormuş gibi görünme, kendisinden istenen basit komutları yerine getirememe tarzında oluyor. Kendi yaşıtlarının arasına girip onlarla etkileşim kurup onlarla oyun oynamama, onlarla ilgilenmeme, daha çok yalnız başına oynama, bazı el çırpma, kanat çırpma tarzında tuhaf hareketler, parmak ucunda yürüme gibi hareketler, sürekli aynı şeyle ilgilenme, bir konuya aşırı takılma, aynı şeyleri yemek isteme, aynı kıyafetleri giymek isteme, yine bir kıyafet alındığında onu giymeyi reddetme gibi belirtiler olabiliyor.”


Belirtileri çok ağır olan çocukların eğitim desteğine rağmen hayatlarını bağımsız sürdürebilmelerinin çok mümkün olmadığını dile getiren Soylu, “Ama bu çocuklarda da kısmi bir destek ile hayatını sürdürebilecek bir noktaya getirmek belki, amaç olabilir. Ama onun dışında daha böyle atipik belirtileri olan, daha hafif belirtileri olan çocuklarda çoğu zaman bu mümkün oluyor. Bu çocuklar uygun destek aldıklarında, uygun eğitim aldıklarında ilerleyen zamanlarda kendi hayatlarını bağımsız bir şekilde sürdürebiliyorlar” ifadelerini kullandı.


Soylu, otizmin görülme sıklığına ilişkin bazı çalışmalar yapıldığını anımsatarak, “80 çocuktan birinde oluştuğunu belirten çalışmalar var. Son bazı çalışmalarda 60 çocuktan birinde ortaya çıktığına yönelik çalışmalar da var. Ama genel olarak 80 çocuktan birinde biz genelde otizm görebiliyoruz” dedi.


Otizm tedavilerine değinen Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:


“Otizmi tamamen ortadan kaldırabilen herhangi bir ilaç tedavisi ya da psikoterapi yöntemi yok. Bu çocuklarda erken özel eğitim desteğine ihtiyaç var. Uygulanacak erken müdahalelerle, erken yoğun eğitimlerle, erken eğitim desteğiyle bu çocukların belirtilerinin hafiflemesi ve yeni beceriler kazanmaları mümkün. Son zamanlarda bazı çalışmalarda erken dönemde otizm belirtileri olup ilerleyen zamanlarda tamamen bu belirtilerin kaybolduğunu gösteren bazı çalışmalar da var. Ama genel olarak otizm, kişinin bütün hayatı boyunca, belirtilerinin şiddeti değişmekle birlikte devam eden bir bozukluktur.”


Haber: Sena TÜRKMEN


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·