Arş. Gör. Dr. Narin Doğan,

Sağlık · April 5, 2017 · 0

"Kanser Artık Tedavi Edilmeye Aday Hastalık Grubuna Giriyor"

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi İç Hastalıkları Arş. Gör. Dr. Narin Doğan, "Eskiden kanser demek tedavisi olmayan, ölümü bekleyen insanlar demekti. Ama günümüzde kanser artık tedavi edilmeye aday hastalık grubuna giriyor" dedi.


Doğan, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, kanser hastalığında insan vücudunda olan tümör hücrelerinin küçük bir şekilde büyüyüp, gelişip öldüğünü söyledi.


Kanserin insan vücudundaki her şeyden çıkabileceğini belirten Doğan, "Kirpiğinizdeki kıldan, üreme organındaki üreme hücresinden, beyin hücresinin epitelinden her şeyden kanser oluşabilir" dedi.


Doğan, her kanserin görülme sıklığının farklı olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:


"Bunları genelleyemeyiz. Mesela lenf nodlarından çıkan kanser tiplerine lenfoma deniliyor. Bu tip çok farklıdır. Akciğer kanseri farklı, mide kanseri farklıdır. Bunlar yaşanılan yere göre değişmektedir. Amerika'da, Kanada’da yaşayan bir insan farklı bir kanser tipine, Meksika Güney Afrika’da yaşayan biri farklı, Kuveyt’te yaşayan farklı bir kanser tipine, Türkiye Doğu Anadolu’da yaşayan biri farklı bir kanser tipine yakalanıyor. Kaldı ki kanserlerin görülme sıklığı Türkiye’de de farklıdır. İzmir’de görülen kanser görülme oranı ile Gaziantep, Şanlıurfa'da görülme oranı farklıdır. Çünkü yaşam tarzları, iklimi farklıdır. Gaziantep ve Şanlıurfa’da yaşayan bir insan gece gündüz ızgara yerken, baharatları kullanırken ve daha sıcak bir iklimi yaşarken İzmir’de yaşayan insan zeytinyağlı yemektedir. Daha aktif bir hayatı vardır ve daha zayıftır. Dolayısıyla Gaziantep ve Urfa’da mide kanseri çok yüksektir. Ayrıca lenfoma da yüksektir. Lenfomanın da başka bir cinsi yüksektir. Yani foliküler lenfoma dediğimiz lenfoma yüksektir. Ama İzmir’de durum farklıdır. İzmir’de farklı kanser türleri yüksektir. Örneğin alkol tüketim oranı yüksekse alkole bağlı alkolik karaciğer artı karaciğer sirozu dediğimiz karaciğer yetmezliği yüksektir. Hastalıklar ve kanserler bu yüzden değişiyor. Kanser coğrafi bölgeye göre, iklime göre, yaşam tarzına göre ve insanların genetiğine göre değişiyor."


"Her Kanserin Nedeni Farklıdır"


Kanserin birçok nedeni olduğuna değinen Doğan, "Her kanserin nedeni farklıdır. Şimdi, dünyada en çok görülen kanser akciğer kanseri, hem kadınlarda hem erkeklerde ölümün en sık nedenlerinden biridir. Erkekleri baz alırsak prostat kanseri ikinci sırada yer alıyor. Daha sonra erkelerde malign melanom yani cilt kanseri var. Ondan sonra kolon kanseri geliyor. Kadınlarda yine akciğer kanserinden sonra yumurtalık kanseri ikinci sırada yer alabiliyor. Yine lenfoma kanseri üçüncü sırada yer alıyor. Mide kanseri hem kadınlarda hem erkeklerde yüksektir. Coğrafi bölgeye göre değişmekle birlikte yine de hem kadınlarda hem erkeklerde en çok akciğer kanseri geliyor" ifadelerini kullandı.


Doğan, kemoterapinin kanserin tedavisi için çok önemli olduğunu kaydederek, konuşmasına şöyle devam etti:


"Eskiden kanser demek tedavisi olmayan, ölümü bekleyen insanlar demekti. Ama günümüzde kanser artık tedavi edilmeye aday hastalık grubuna giriyor. Çünkü öyle hastalıklar var ki dediğim gibi cinsine göre, yerine göre değişiyor. Yani ameliyat olmuşsa, kemoterapi olmuşsa, üstüne radyoterapi olmuşsa, erken teşhis olmuşsa, evresi düşükse, hasta bilinçliyse, tedaviye uyumluysa, kansere yakalanan bu kişi yıllarca yaşayabilir. Bu da kanserin tedavi edilebilir bir düzeyde olduğunu gösterir. Bununda en önemli noktası hem ülkemiz sağlık hizmetleri çok gelişmiş hem de kemoterapi ilaçları çok güzel artık."


Kanserde erken teşhisin çok önemli olduğunu belirten Doğan, şunları kaydetti:


"Meme kanserinde hasta gençse ve erken teşhis edilmişse kişi bütün ömrünü tamamlayabiliyor. Cinsine göre ameliyat ediliyor ve kemoterapi veriliyor. Ya da kolon kanseri erken teşhis edildiği zaman kişi hiç kanser olmamış gibi ömrünü sürdürüyor. Bu çok güzel bir şeydir.  Aynı şekilde mide kanseri, lenfomalar. Bunun için özellikle kadınlarda meme kanseri akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanserdir. Meme kanserinde tarama çok önemlidir. Örneğin 100 kadını meme kanseri için taradınız ve 100 kişiden 1 kişide görülse bile bu çok önemlidir. Bu bir kişin hayatını kurtardınız demektir."


Haber: Merve ÇELİK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·