3D Yazıcılar

Bilim · April 13, 2017 · 0

Geleceği Şekillendirecek Teknoloji: 3D Yazıcılar

Her yüzyılın kendi icadı olduğu gibi 21. yüzyılın da icadı keşfedilmiş gibi görünüyor: 3D teknoloji… 3D; Türkçesi 3 boyut anlamına gelen ve yazıcıları da kapsayan bir teknolojidir. 3D yazıcılar, 1980'lerde keşfedildiğinde gerek yetersiz teknoloji gerekse de tam olarak tanınmamasından dolayı maalesef pek dikkat çekmeyen bir icat olarak kalmıştır. Ancak 2010'lara gelindiğinde gerekli teknoloji karşılandığı için 3D yazıcılar hızlı bir şekilde artış göstermiş ve hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanmıştır.


İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Kenan İnce, yapmış olduğu 3D yazıcısını İnönü İletişim gazetesine anlattı.


3D yazıcının yapılışını anlatan Kenan İnce, 3D yazıcısını yapmanın düşünüldüğü kadar zor olmadığını kaydederek “Mekanik ve elektronik aksamlarını alıp birleştirmek gerekir. Önemli olan elektrik ve elektronikten biraz anlamak” dedi.


Kendi yapmış olduğu üç boyutlu yazıcısı hakkında bilgi veren Kenan İnce, şöyle konuştu:


“Açıkçası 3D yazıcıyı bir akademik çalışma olarak yapmadım. Tamamen merakım üzerine yapmış olduğum bir çalışmadır. Ayrıca küçük bir çocuğum var. Ona sürekli oyuncak alıyoruz ve aldığımız oyuncaklar tasarımcının hayal dünyasıyla sınırlı. 3D yazıcıların sizi sınırlayabilecek herhangi bir ölçüsü yok. Hatta birçok akademisyen arkadaşımdan da talep gelmeye başladı. Bu sebeple 3D yazıcıların kullanım alanları gerçekten sınırsız. Kendi evime sabunluk, diş fırçası bardağı gibi ürünleri bile tasarladım.”


“3D yazıcıların birçok modeli var”


“3D yazıcılar çeşit ve model olarak değişim gösteriyor mu?” şeklindeki soruya yanıt veren Kenan İnce, 3D yazıcıların birçok modeli ve farklı işlevleri yerine getiren türleri olduğunu dile getirerek şunları söyledi:


“Örneğin, bir tanesi silikon tabancası mantığı ile eriyen maddeyi döküp üç boyutlu olarak tamamlayarak yukarıya doğru çıkar. Bir diğeri ışın yoluyla sıvıyı sertleştirerek inşa eden lazer türü. Bir diğeri ise içinde ısınma aparatı bulunmayan sıvı maddeyi döküm yöntemiyle çalışan yazıcılardır. Döküm tarzı yazıcılarla Çin’de 30’dan fazla ev yapılarak bir mahalle inşa edildiğini biliyorum. Bu sayede inşaat sektöründe aktif rol oynamaktadır.”


Eriyebilen bütün maddelerin bu yazıcılarda kullanılabildiğini ifade eden İnce, “Ama bunda da şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor; söz konusu eritmeli 3 boyutlu yazıcılarda bu maddeler kullanılabilir. Ancak bunların birde soğutma sıkıntısı var. Örneğin bu yazıcının ucuna normal silikon tabancası takılsa aynı verimi alabilirsiniz. Ancak şöyle bir sorun ortaya çıkıyor: silikonun soğuma süresi uzun olduğu için yapılan şekil kaymış veya dağılmış olabilir. Aynı şeyi dökme demir içinde söyleyebiliriz. Ancak ‘flamentel’ dediğimiz malzemenin soğuma süresi çok hızlı olduğu için istenilen verim elde edilebilir. Bu yüzden eritme ısısı yüksek olan maddelerin sorun olması gibi onun dökümdeki hızlı soğuması da ayrı bir sorun oluşturuyor” dedi.


“3D yazıcıların en büyük sıkıntısı hammadde”


Hammadde konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Kenan İnce, “3D yazıcıların en büyük sıkıntısı da burada. Hammadde olarak kullandığımız filament ne yazık ki ucuz değil. 80 liradan başlayıp 250 liraya kadar çıkıyor. Doğal olarak da filament çok pahalı. 3D yazıcıyı hobi olarak kullanan kişinin en büyük sıkıntısı filament üreten makinaya sahip olmaması” ifadelerini kullandı.


Pahalı bir hammadde olan filament ile ilgili bilgi veren Kenan ince şöyle devam etti:


“Filament dediğimiz plastik türevli bir malzemedir. Normal plastikten de üretilebilir. Örneğin çevremizde atık plastik olarak pet şişe, naylon poşetler ve benzeri atık çöpler var. Aslında bu plastikleri inceltip ip haline getirerek kendi filamentimizi oluşturabiliriz. Ancak bu orijinal filamentlerin yerini tutmayabilir. Çünkü bunların içine nişasta gibi başka maddelerde kattıkları için ısıya dayanıklılık seviyeleri değişiyor. Örneğin PLA denilen bir filament 50- 60 derecede erimeye başlarken ABS denilen filament 120 derecede erimeye başlıyor.”


3D yazıcılarla silah ve benzeri aletlerin yapılmasının pek mümkün olmadığını kaydeden Kenan İnce, “Çünkü model olarak tasarlanabilir, fakat üretimi için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Döküm olduğu için malzeme dağılır. Çünkü bunda kullanılan sınırlı sayıda malzeme var. Kullanılan malzemeler nitruel olduğu için fazla dayanıklı olmuyor. Bunun dışında erimiş demir ile malzeme yapılan hiçbir yazıcı görmedim. Kısaca 3D ile silah yapılamaz. Ancak ok, mızrak gibi delici aletler yapılabilir. Bunun dışında patlayıcı bir silah yapılamaz” dedi.


“3D yazıcılar sağlıkta avantaj”


3D yazıcıların sağlık alanına ciddi katkıları olduğunu belirten İnce, şöyle konuştu:


“Robot kol, bacak gibi insan uzuvları tasarlanabiliyor. Bunları parayla almaya kalktığımız zaman pek ucuz şeyler değil. Birkaç motorlu, üç dört eksenli bir robot kolu almaya kalktığınızda 20 bin TL’ye çıkmanız gerekiyor. Aynı şekilde iyi bir yazıcı almaya kalksanız 5-10 bin TL arası bir fiyatla aynı robot koldan yapabilirsiniz. Benim şahit olduğum bir olayı anlatayım. Kol ve bacaklardaki kırık- çıkıklar alçıya alınıyor. Alçı da deride kızarıklık ve kaşınma gibi problemlere neden oluyor. Ancak 3D yazıcı ile yapılan bir alçı hem hava alması nedeniyle kaşıntıyı ortadan kaldırıyor hem de çok kolay çıkarılıp takılabiliyor olması çok daha avantajlı oluyor.”

 

Öğrencilerin 3D yazıcılara ilgisini dile getiren İnce, “Okulumuza 3D yazıcısı yeni geldi sayılır. Üzerinde çalışmalar tam olarak başlanmadı. Fakat genel olarak bir ilginin ve merakın olduğunu söyleye bilirim” şeklinde konuştu.

Haber: Doğan GÜNEY


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·