Sağlık · Dec. 23, 2016 · 0

"Organ Naklinde Uluslararası Düzeyde Bir Hastaneyiz"

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, "Hastanemizde organ nakli çeşitliliğiyle ilgili çalışmalar devam ediyor ve bu alanda da başarılarımız var. Belki karaciğer nakli gibi ses getirmediği için bilinmiyor, oysaki böbrek nakli kemik iliği, ince bağırsak, kornea gibi nakiller yapılmakta ve hazırlıkları devam eden pankreas nakli yakın zamanda başlayacak" dedi.


Parlakpınar, İNÜHABER muhabirine yaptığı açıklamada, Turgut Özal Tıp Merkezinin uluslararası düzeyde önemli başarılara imza atan bir üniversite olduğunu söyledi.


TÜBİTAK 50'inci Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri kapsamında "teşvik ödülü" aldığını anımsatan Parlakpınar, "2015 yılında bu ödülü almaya layık görüldüm. Bu ödül sadece yurt içindeki hakemlere değil yurt dışındaki hakemlere de gönderilip bir eleme sürecinden geçiriliyor. Bu ödülün diğer ödüllerden farkı kongrelerden ve hastanelerden alınan bir ödül değil, sadece bir çalışmanız değerlendirilmiyor. Akademik hayatınızın başlangıcından o zamana kadar yapmış olduğunuz tüm çalışmalar neticesinde almaya hak kazanıyorsunuz. TÜBİTAK Türkiye’nin en saygın ve otoriter bir kurumu böyle bir ödüle layık görülmek çok cesaret verici yeni çalışmalarımız için motive edici bir başarıdır" diye konuştu.


Parlakpınar, kendi çalışmalarının yoğunlaştığı konulardan bir tanesinin kalp, damar ve böbrek hastalıkları olduğuna değinerek, şöyle konuştu:


"Dünyadaki ölümlerin en sık sebebi kalp damar hastalıklarıdır. Dolayısıyla bu sahada yapılan araştırmalar çok önemli. Yapacağınız bir proje, bir metot, bir ilacın başka yeni etkisi çok değer görüyor. Böbrekler ile kalp arasında doğal olarak bir bağ var. Bunları birbirinden ayırt edemiyoruz. Kalp damar ve böbrek üçlüsü bunlar vücudumuzun ana hayatı organları. Bizim yapmış olduğumuz çalışmalar 15 yıllık süreçte hep bu alanda devam etti" dedi.


Kayısının sağlık için çok önemli bir meyve olduğunu ile getiren Parlakpınar, "Her gün üç kayısı yenmesini tavsiye ediyoruz. Gün kurusu dediğimiz, güneşte kurutulmuş kayısı üzerinde özellikle çalıştık. Gün kurusu kayısının antioksidan içerik ve kalbi koruyucu etki diğerine nazaran daha fazla ama bundan önce hasta olmamak için koruyucu hekimlik mantığıyla bakmak lazım" ifadelerini kullandı.


Sağlıklı beslenmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Parlakpınar, "Hastalığı önlemek için sağlıklı beslenmek gerekir. Beslenme düzenimizi gözden geçirmemiz lazım. İçerisinde yaşadığımız günün koşulları da dahil olmak üzere stresli koşuşturmayla geçen bir hayatta acaba ne kadar sağlıklı besleniyoruz" dedi.- "Kayısının bir çok hastalığa faydası var"-Parlakpınar, kayısıya ilişkin ilk bilimsel çalışmaların 1960'lı yıllara dayandığını ifade ederek, şöyle devam etti:


"Kayısı kalbe iyi gelir, kayısı beynin çalışma fonksiyonlarını çalıştırır ama bu söylemler yapılmış deneysel çalışmalara dayanmıyordu. Bizim yapmış olduğumuz çalışmalar bu sahada ilk deneysel çalışmalar olduğu için çok rahatlıkla kabul gördü ve ses getirdi. Kayısının kalbe, böbreklere, beyine, beyin fonksiyonlarına ve hücrelerin yenilenmesine faydası var. Bunu artırmak mümkün halen deneysel çalışmalar devam ediyor. Bizim yaptığımız çalışmalar dünyada bir ilkti ve devamı gelmeye başladı."


İnönü Üniversitesi Tıp Merkezinin Türkiye'nin en önemli hastanelerinden biri olduğunu belirten Parlakpınar, şunları kaydetti:


"Ününü bazı alanlarda uluslararası düzeye taşımış bir hastaneyiz. Bunlardan bir tanesi karaciğer nakli konusunda tartışma götürmez bir başarıya 25 kişilik bir nakil ekibinin gece gündüz öz verili çalışmalarıyla ulaşılmıştır. Bununla beraber hastanemizde organ nakli çeşitliliğiyle ilgili çalışmalar devam ediyor ve bu alanda da başarılarımız var. Belki karaciğer nakli gibi ses getirmediği için bilinmiyor, oysaki böbrek nakli kemik iliği, ince bağırsak, kornea gibi nakiller yapılmakta ve hazırlıkları devam eden pankreas nakli yakın zamanda başlayacak.  Aslında biz organ nakli merkeziyiz. Bu sahada çalışmalarımız uluslararası düzeyde takip ediliyor ve uluslararası düzeyde hastalarımız var. En önemli projelerimizden bir tanesi hastane yönetimi ve üniversite yönetimi ile beraber Rektör Hocamız Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın destekleriyle Onkoloji Hastanesine önem veriyoruz. Biz kanser hastalarımıza kaliteli hizmetler sunmak için çabalıyoruz.  Bunu mekansal olarak hem de daha modern led hale getirerek çok daha iyi hizmet sunmayı hedeflerimiz arasında uluslararası kalite standartlarında sağlıkta tedavi hizmetleri sunuyoruz."MUHABİR: Hakan EKEMEN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·