June 27, 2018

Neden İnönü Üniversitesi Fizik Bölümü Tercih Edilmeli

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü Merkez kampuste yer almakta ve şehir merkezine 15 dakika otobüs mesafesindedir. Kampusten şehir merkezine  belediye otobusleri, trambüsler ve özel halk otobüsleri 07.00-23.00 saatleri arasında sürekli mevcuttur. Ayrıca kampus içerisinde KYK kız yurdu,  özel mevhibe inönü kız ve erkek yurtlarından ise 3 dakika yürüyüş mesafesindedir.  Yeni yapılan ve Malet mevkisindeki KYK yurtlarından 5 dakika otobüs mesafesi ve 15 dakika yürüyüş mesafesindedir. Fen edebiyat fakültesi Fizik bölümü kampüsün ilk yerleşim yerlerinden olması nedeni ile kampüsün merkezi bir bölgesindedir.

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü Ülkemizdeki en eski ve köklü bölümlerden olup 1978 yılından beri bölgemize ve ülkemize hizmet etmektedir. Ülkemizde alanında ün yapmış bir çok ünlü isim bölümümüze hizmet etmiş ve etmekte olup;  mezunlarımız fizik alanında olduğu kadar farklı alanlarda da ülkemize hizmet etmektedir. Bununla birlikte akademik anlamda da başarılı çalışmalara imza atan bir çok mezunumuz bulunmakta ve ülkemiz üniversitelerinde hizmete devam etmektedir.

Özellikle alanında uzman hocalarımızın tecrübelerinden faydalanılarak iyi bir fizikçi olabilmek için bölgesinde en iyi tercihlerden birisi olarak İnönü Üniversitesi Fizik bölümü hizmet etmeye devam etmektedir.

Malatya şehrinin yanısıra bölgedeki şehirlerden gelen bir çok genç dinamik ve fizik bilimini kendisine bir yol haritası olarak seçecek siz değerli öğrencilerimizin bölüm tercihi yaparken İnönü Üniversitesi Fizik Bölümünü daha da yakından tanıması gerekmektedir.


Özellikle yılların verdiği tecrübe ile birlikte öğrenci labaratuvarlarının yetkinliği ve teorik olarak öğrenilen bilgilerin deneyesel olarak da gözlenebilmesi için gerekli ve yeterli altyapı, bölümümüzde  mevcuttur. Son yıllarda mühendislik bilimlerinde ortaya çıkan yerinde öğrenme geleneği, hali hazırda fizik bölümüzde yıllardan beri devam eden bir gelenektir. Öğrencilerimize sadece teorik bilgi değil öğrendikleri bilgilerin deneysel gözlemlerinin de yaptırılıyor olması, yetiştirilen öğrenci kalitesini daha da artırmaktadır.
Bölümümüz öğrencilerimize, lisans ve lisansüstü laboratuvarlarda bilimsel çalışmalar yaparak  bilime yön verecek olan ufuklarının daha da geliştirilerek teknoloji çağında ülkemiz ve dünyaya hizmet etmek için gerekli altyapıyı sağlamaktadır.


Ayrıca akademik olarak bölümüz 5 farklı anabilimdalında yüksek kaliteli çalışmalar ortaya koymaya devam etmektedir. Özetle yapılan çalışmalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1- Katıhal Fiziği Anabilimdalı

Bölümümüzde deneysel olarak manyetık malzemeler, sensörler, süperiletkenlik, termoelektrik malzemeler, süper kapasitor geliştirme çalışmaları, farklı özellikte nano tel vb çalışmalar, şarjedilebilir pil teknolojileri gibi birçok alanda çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar ile teknoloik gelişmeler yakından takip edilerek yeni çözüm yolları arayışları bilimsel olarak uzunyıllardan beri devam etmektedir.

2- Genel Fizik Anabilimdalı

Bölümümüzde Medikal fizik alanında yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Tamamen bilgisayar kontrollü Lineer ve Lineer olmayan akustik yayılma ölçümleri ve teorik hesaplamaları yapılmaktadır. Ayrıca Medikal uygulama alanları olan akustik denklemlerin nümerik çözümleri, HIFU alanında deneysel ölçümler ve modelleme simülasyonları, Bilgisayar kontrollü gürültü ölçümleri Sonik kristal yapılarda çeşitli geometriler için bant aralıkları ve yansıma ölçümleri yapılmaktadır.  3- Atom Molekül Fiziği Anabilimdalı

Moleküllerin oluşumu moleküler dinamikleri hem deneysel hemde teorik olarak incelenmekte olup bu tür malzemelerin manyetik özellikleri ile diğer özellikleri arasındaki korelasyonlar incelenmektedir. neden atomlar molekül oluşturmak ister gibi temel soruların cevaplandırılmasının yanında makro moleküllerin oluşum dinamikleri Gaussian programı gibi paket programlar yardımı ile incelenmektedir.4- Yüksek enerji Fiziği Anabilimdalı

Teorik calismalar yapilmaktadir.


5- Nükleer fizik Anabilimdalı

Windows ve Linux yazılımları kullanılan, farklı code programları mevcut iş istasyonu bilgisayarlar yardımı ile teorik olarak nükleer reaktör ve nükleer pil simülasyonu, modelleme, nükleer reaksiyon tesir kesiti hesaplamaları ve diğer nötronik hesaplamalar yapılmaktadır.

 Yapılan çalışmalar da Monte Carlo N-Particle Transport Code (MCNP),  Monte Carlo N-Particle eXtended (MCNPX) simülasyon programları kullanılarak nükleer pil, hızlandırıcı güdümlü sistem (ADS) ile fisyon, füzyon ve hibrit reaktörler üç boyutlu olarak simüle edilmektedir. Simülasyon sonunda hafif ve ağır çekirdekler için nükleer reaksiyon tesir kesiti ve diğer nötronik fiziksel parametreler hesaplanmaktadır. NJOY code programı kullanılarak farklı nükleer veri kütüphanelerinden Monte Carlo simülasyonu için gerekli nükleer data dosyaları üretilmektedir. ALICE/ASH code programı kullanılarak hafif ve ağır çekirdekler için Pre-compound ve evaporation model hesaplamaları yapılmaktadır. CEM (Cascade-Exciton Model) code programı kullanılarak hafif ve ağır çekirdekler için Cascade-Exciton model hesaplamaları yapılmaktadır.
© 2017 İnönü University

Contact