Akılcı İnternet Kullanımı

Kampüs · April 18, 2017 · 0

"Akılcı İnternet Kullanımı" Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik 4. sınıf öğrencileri tarafından "Akılcı İnternet Kullanımı" konferansı düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen konferansa,  Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rukiye Aylaz, öğrenciler ve sağlık personeli katıldı.


Halk Sağlığı dersi kapsamında Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik 4. sınıf öğrencileri Buket Doğan, Havva Güzey ve Hatice Başaran konferansta, internetin kullanım amaçları, internet bağımlılığının sağlık üzerindeki etkileri, günümüzde internet kullanımı yaygınlığı gibi konular üzerinde durdu.


İnternetin hayatımızdaki yerini anlatarak konuşmasına başlayan Havva Güzey, şöyle konuştu:


"Günümüzde teknoloji ilerlediği için her birey artık teknolojik kaynaklardan faydalanmaktadır. Doğal olarak yükseköğretimdeki öğrenci nüfusunun bunun dışında kalmasını düşünemeyiz. Artık tüm alanlarda ve insanların günlük yaşamında bir iletişim aracı olarak mektup, telefon ve benzeri araçların yerini elektronik haberleşme araçları almaya başlamıştır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişme özellikle internet bilgi çağının en büyüleyici özelliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bunlar bilgiye ulaşmamızı, yeni iletişim olanaklarına kavuşmamızı ve online olarak ticaret, kültür, eğlence olanaklarına kavuşmamızı sağlamaktadır."


Buket Doğan ise günümüzde internet bağımlılığının giderek arttığını belirterek, "Bağımlılık, bir madde veya davranışı kullanmayı bırakamama veya kontrol edememe şeklinde tanımlanabilmektedir. Bireyler sigara, alkol, uyuşturucu gibi birçok maddeye bağımlı olabilirler. Ancak bağımlılık denince akla sadece sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri maddelerin bağımlılıkları gelmemeli. Bunun yanında davranış tabanlı yeme, oyun, bilgisayar, televizyon, alışveriş, internet bağımlılığı ve benzeri bağımlılıklardan da söz edilebilir" ifadelerini kullandı.


İnternetin kullanım amaçları ve zararlarından korunma konusunda bilgi veren Hatice Başaran ise şunları kaydetti:


"Öğrencilere interneti hangi amaç için kullandıklarını sorduğumuzda, haberleşme imkanı olduğundan, bilgi ve belge aktarma hızından dolayı kullandıklarını söylediler. Günlük gelişmeleri, haberleri öğrenmek için, bilgi alışverişi, bilgilere ulaşma, bilgiyi kendine aktarma, fotoğraf göndermek veya almak için, özel bir durumu arkadaşlarıyla paylaşma, ilginç haber ve yayınları başkalarına aktarma, araştırma yapma, ödevleri araştırmak, kendini geliştirme, arkadaşlarına notlar gönderme, iş bağlantıları, bilişim sektörünü takip etme amacı gibi cevaplar aldık."


Başaran, internetin bağımlılık yarattığına değinerek, "Bilgisayarın kullanıldığı mekan kesinlikle çocuk ve yatak odası olmamalıdır. Aile üyelerinin tümünün birlikte vakit geçirdiği televizyon izlediği bir oturma odası olmalıdır. Bu sayede ailedeki üyelerin birbirini kontrol etme imkanı sağlanabilir. İnternet bireysellikten çıktığı zaman daha etkin ve kontrol edilebilir bir imkan sunar" şeklinde konuştu.


Haber: Sena TÜRKMEN- Fatma AKDAŞ- Merve ÇELİK


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·