Hz. Peygamber’in Gençlerle İletişimi Paneli

Kampüs · April 20, 2017 · 0

“Hz. Peygamber’in Gençlerle İletişimi" Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesinde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında "Hazreti Peygamberin Gençlerle İletişimi" konulu panel düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen etkinliğe, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. 


Moderatörlüğünü Prof. Dr. Fikret Karaman’ın yaptığı panelden önce Sadık Tunç tarafından Kuran-ı Kerim okundu.


Panelin açılış konuşmasını yapan Karaman, İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin gerek Kudüs yarışmalarında gerekse düzenlenen Kuranı-Kerim yarışmalarında büyük bir performans sergilediklerini söyledi.


Karaman, üniversiteler arası yapılan yarışmalarda İlahiyat Fakültesinden 6 öğrencinin dereceye girdiğini dile getirerek, "Dün Malatya’nın Kutlu Doğum Haftası töreninde tabiri caizse altın topladılar. Hem naatte hem Kuran-ı Kerim’de birinci olan arkadaşlarımız güzel ödüller aldı" şeklinde konuştu.


İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Ateş de gençliğin göreceli bir kavram olduğunu kişiden kişiye değiştiğini belirterek, şöyle konuştu:


"Aslında herkes gençtir. Yaş ilerlediği süre içerisinde insanlar genelde köşeye sıkıştıkları zaman gecelerini saymazlar, sadece gündüzlerini sayarlar. Genç oldukları izlenimini verirler. Ama şu bir hakikat ki İslam genç tanımını farklı yapar. Beşeri sistemlerde gençlik acaba gelişigüzel geçirilen yılların adı mıdır? Çok kontrollü olmayan bir dönemin adı mıdır? İslam’a göre hayır. Ya da sadece beşeri bir refleksle sadece insanların yaşlılık dönemi için gelecek için hazırlık yaptığı, tabiri caizse yatırım yaptıkları bir dönem midir? Elbette bu değil yaşlılık dönemi yine de kısa süren bir dönemdir. Müslüman gencin kısa sürecek bir dönem için hesabını buna göre yapmış olması ya da yapacak olması elbette tasavvur edilemez edilmemelidir de."


29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Güler ise Allah'ın resulü Hazreti Muhammed'in gençlere karşı her zaman sabırlı, güler yüzlü ve tebessümle cevap verdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:


"Hiç kimse içinde bağnazlık kin öfke tutmasın. Çünkü kalbinde kin tutma gayrimüslimlerde var. Hazreti Ali’ den biz bunu öğrendik. Kuran ve sünnet hayat tarzı olur. Yardımı sadece Allah’tan bekle başka kimseden bekleme. Doğrudan değil dolaylı olarak anlatırdı. Resulü ekrem darp, şiddet kesinlikle yok, zorlama yok teşvik ve sevdirme yöntemi var. Hiçbir zaman resulü ekrem azarlamaz, kötü söz söylemez diyor. Okumak ve ideolojik okuma yöntemiyle hareket önyargıyla hareket ettiğimiz zaman tercüme edebiliriz."


Haber: Nisanur EKİN


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·