Kariyer Günleri Buluşması

Kampüs · April 24, 2017 · 0

"Kariyer Günleri Buluşması" Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Milli Gençlik Topluluğu tarafından “Kariyer Günleri Buluşması” paneli düzenlendi.


İktisadi ve İdari Bilimler Konferans Salonunda düzenlenen ve moderatörlüğünü Doç. Dr. Gökhan Tuncer’in yaptığı panele, Erzurum Köprüköy Kaymakamı Osman Bilici, Sayıştay Denetçisi Emrah Enes, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Milli Gençlik Topluluğu Başkan Yardımcısı Seyfullah Kayaç,  gelecek planları düşünüldüğünde kariyer planlarının çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, "Kariyer Buluşmaları aldı panelimizin amacı sizlerin ileride karşılaşacağınız sorunlara ve sıkıntılara karşı bir nebze olsun yardımcı olmaktır. İnşallah bu program gelecek için güzel bir kazanım olur" şeklinde konuştu.


Sayıştay Denetçisi Emrah Enes de her hayata her bakış açısına uygun mesleklerin olduğuna değinerek, şunları kaydetti:


"Eğer gezmeyi seven birisiyseniz ona göre meslekler var. Bu mesleklere biraz hazırlık yaptıktan sonra mesleğinizi tercih etmenizi öneririm. Kamu alanında denetim yapıyoruz. Kamu harcamalarında yetki verilmişse bizde gerekli gereksiz sonuna kadar yapılandırma alışkanlığı söz konusudur. Biz Müslüman bir toplumuz. Paranın çok dikkatli harcanması lazım. Bu hassasiyetin kamuda önemli olması lazım. Büyük firmaların gelirlerinde, vergilerinde indirim oluyor."


Devlet ve toplumdaki adalet duygusunun daha güçlü olması gerektiğini ifade eden Enes, "Kişisel imtiyaz ve ayrıcalıkların olmaması gerekir. Devlet kaynakları kullanılırken Hazreti Ömer anlayışı olması gerekir. Devletin imkanlarının doğru kullanılması gerekir" dedi.


Erzurum Köprüköy Kaymakamı Osman Bilici ise kamuda ciddi denetimlerin olması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:


"Maalesef şu an kamuda çalışmak ciddi bir sıkıntı. Üretimimiz çok yetersiz. Ciddi çalışmamız için kamu personeli rejiminin olması gerekir. Kamu rejimi, kim olursa olsun personellerin işçi gibi çalışıp verim alınmadığı zaman personelin işine rahatlıkla son veren bir sistemdir. Her kurumun kurumsallaşması gerekiyor. Ama önce devletin kurumsallaşması gerekiyor. Kamu kaynaklarının çok etkili kullanılması gerekiyor. Kamu kaynaklarını elinde bulunduran kurumlar var. Özel kurumların bütçelerinin ciddi bir denetiminin yapılması gerekiyor. Maalesef taşrada işler böyle yürümüyor. Bunun için ciddi denetimler gerekiyor."


Haber:  Faruk KÜÇÜK


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·