Amerika'da Tıpta Uzmanlık Paneli

Kampüs · April 24, 2017 · 0

"Amerika'da Tıpta Uzmanlık" Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesinde Kardiyolog Uzmanı Dr. Selahattin Türen tarafından "Amerika'da Tıpta Uzmanlık" konulu panel verildi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen panele, akademik ve idari personel, sağlık çalışanları ile öğrenciler katıldı.


Programda, Stajyer Dr. Ömer Adil İlhan, Stajyer Dr. Neslihan Genç ve Yahya Furkan Sert sunumlarını yaptı.


Amerika’daki tecrübelerini öğrencilere anlatan Dr. Selahattin Türen, "Amerika’da doktor olmak için orda ki sistem nedir basit bir şekilde özetlemek gerekir. Amerika’da bizim lise dediğimiz eğitimden sonra 4 yıl kolej lisans eğitimine verilen isimdir. Bizim üniversite dediğimiz kavrama onlar kolej diyorlar. Sonra sınavlara girerek tıp fakültesine geçiliyor. Burada da 4 yıl oluyor. Amerika da 4+4 yani orda genel eğitimdir" şeklinde konuştu.


Türen, Amerika’da yurt dışından gelen doktorlara da ihtiyaç duyulduğuna değinerek, şöyle konuştu:


"Çok büyük bir ülke ve sağlık sistemleri hızlı bir şekilde dönen bir ülke. Muhakkak bu açıyı kapatmak ve diğer ülkelerden iyi doktorları ülkelerine toplamak için çalışıyorlar. Hazır iş gücü olması onlar için büyük bir kazanç. Bunları toplayabilmek için belli bir nitelikte sınavlar koymuşlar. Aslında bu girilen sınavların temel amacı doktor için gerekli bilgilere sahip misiniz veya hak edecek nitelikte misiniz onu ölçüyorlar. Bu sınavlar geçildikten sonra orda ki doktorlarla bir oluyorsunuz. Amerika da doktor olmak için ya orda okuyacaksınız ya da belirledikleri sınavlara gireceksiniz. Bunları bitirdikten sonra hastaya dokuna bilirsiniz. Yani sertifika aldığınızda orda artık doktor olma hakkına sahip oluyorsunuz. Eğer sertifikanız yoksa bir hastaya dokunamazsınız ve suç işlemiş olursunuz."


Konuşmaların ardından İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş tarafından Türen'e plaket ve çiçek verildi


Haber: Aslıhan SEZEK- Süleyman EMİRKAYA


 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·