Toplumsal Cinsiyet Paneli

Kampüs · April 24, 2017 · 0

“Toplumsal Cinsiyet” Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencileri Birliği tarafından “Toplumsal Cinsiyet” konulu panel düzenlendi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak’ın başkanlığını yaptığı panele, Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yetkin Gök,  Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsen Güneş ve Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vehbi Bayhan, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Panelde konuşan Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsen Güneş, sosyal faktörlerin kadının sağlığını etkilediğini belirterek, şöyle konuştu:


“Cinsiyet bizim bildiğimiz kadın ya da erkek olarak bizlerin gösterdiği genetik biyolojik özelliklerimiz oluyor. Toplumsal cinsiyet olarak bildiğimiz, toplumda kadın ve erkeğin rol ve sorumluluklarını ifade ediyor. ‘Toplum bizden kadın olarak ne bekliyor ya da erkek olarak ne bekliyor?’ Bizim de kendimizi ona göre şekillendirmemiz anlamına geliyor. Toplumda daha çok erkeklerin para kazanıp eve para getirmesi ve kadınların ise daha çok ev işi yapması bekleniyor.”


Kadınların çalışma yaşamında belli bir aşamadan sonra çok fazla ilerleyemediklerini kaydeden Güneş, “Onların önünde bir takım engeller ortaya çıkıyor. Bu engellerden bir tanesi toplumun bize biçtiği değerler toplumsal cinsiyet rolleri. Sosyal yönden kadının sağlık durumunu düşünecek olursak kadının sağlığını biyolojik faktörler etkiliyor. Beslenme durumu etkiliyor, psikolojik, ekonomik ve kültürel faktörler etkiliyor ama sosyal faktörler de kadının sağlığını etkiliyor” ifadelerini kullandı.


Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vehbi Bayhan ise cinsiyet kimliğinin kendinizi kafanızda nasıl düşündüğünüz  yani zihninizde sizi oluşturan kimya hormon düzenlerini ne demek olduğunun nasıl yorumladığımızla ilgili bir durum olduğunu belirterek, “Sosyolojik tarihsel ve antropolojik tartışmalar kültürlere göre dramatik bir biçimde değiştiğini söylüyor. Dolayısıyla toplumsal cinsiyet rollerinin tarih içinde kültüre coğrafyaya zamana sınıfa ya da ırka göre olduğu kadar toplumun siyasi ve ekonomik koşullarına göre şekillendiğini biliyoruz” şeklinde konuştu.


Haber: Ramazan KONAK


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·