"Karanlığımın Sesi" Paneli

Kampüs · April 25, 2017 · 0

"Karanlığımın Sesi" Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Engelsiz İnönü Birimi ve Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Öğrencileri tarafından "Karanlığımın Sesi” konulu panel düzenlendi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen panele, Aile ve Sosyal Politikalar Malatya İl Müdürü Rasim Bulut, İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Abdurrahman Hamamcı, Engelsiz İnönü Birimi Koordinatörü Nurhan Sevinç, İnönü Üniversitesi  Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü İşaret Dili Eğitmeni Şadiye Özbey Eroğlu, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Panele konuşmacı olarak katılan Türkiye’nin üst düzey ilk görme engelli bürokratı Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Müşaviri Kenan Önalan, 7 yaşındayken gözlerini kaybettiğini belirterek, "Görmemek hayatta bazı şeyleri anlamaya engel değildir. Biz birbirimizi anlamak için buradayız. Birbirimizle yaşamak için buradayız. Birlikte yaşamak için insanların birbirini anlaması lazım" şeklinde konuştu.


Önalan, karanlık kelimesinin içinde negatiflik barındırdığını ifade ederek, şöyle konuştu:


"Gören arkadaşlarım için ise gözü kapalıyken karanlık kavramıdır. Gören arkadaşlarım için geçerli olan bir kavramdır. Ben o kavramı bilmiyorum. Gören arkadaşlar gözünü kapattığında karanlık oluyor. Ama benim için böyle bir şey yok. Onlar için ürkütücü oluyor çünkü ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Körlük öyle bir şey değil. Sizin gözünüzü kapattığınız gibi değil. Bana ‘senin için her yer zifiri karanlık değil mi?’ diyorlar. Hayır diyorum. Zifiri karanlık olabilmesi için benim gözümün görmesi gerekir. Yani görmek lazım ki karanlık diyebilesiniz. Görmüyorsa nasıl karanlık diyecek ki. Körlük öyle kötü bir şey değil."


Hayatında görmeyle ilgili bir sıkıntısının olmadığını kaydeden Önalan, "Körlük güzel bir şey, sıkıntı yapan insanların kurduğu sistem. Gözü gören arkadaşlar diğer duyularını kullanmaz, daha zayıf daha az kullanırlar" dedi.


 Haber: Ramazan KONAK

 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·