Kısadan Uzuna Türk Sineması

Kültür Sanat · April 27, 2017 · 0

"Kısadan Uzuna Türk Sineması" Söyleşisi ve Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Kısa Film Festivali programları kapsamında "Kısadan Uzuna Türk Sineması" Söyleşisi ve Paneli düzenlendi.


Kütüphane Seminer Salonunda Düzenlenen Panele konuşmacı olarak Sinema Eleştirmeni Murat Kızılca, Sinema Yazarı Banu Bozdemir ve Sinema Yazarı Murat Şen katıldı.


Çok sayıda davetli ve öğrencinin katıldığı panelde konuşmacılar kısa film ve sinemayla ilgili çeşitli bilgi aktardı.


Sinema Yazarı Banu Bozdemir, elinden geldiği kadar vizyona giren bütün filmleri izlemeye çalıştığını belirterek, "Filmlerle ilgili herhangi bir ayrımım yoktur. Kısa filmleri kendimce yorumlayarak yazılarımla, kitaplarımla çeşitli röportaj ve programlar aracılığıyla arkadaşlarıma ulaşmaya ve aktarmaya çalışıyorum" şeklinde konuştu.


Kendilerinin bir şekilde sinemayı ve kısa filmi sevmeye, sevdirmeye ve unutturmamaya çalıştıklarını dile getiren Bozdemir, şöyle konuştu:


"Benim için kısa film uzun yolda gidilen bir nevi meşakkatli bir iş ve beceri isteğidir. Bizler şu an uzun metrajlı bir film festivali içerisinde bulunmaktayız. Kısa filmler ve sinema filmleri hayatımızın bir yerinde yer almalı, olmalıdır. Sinema bir nevi sosyal aktivite ve kültürleşme için çok önemli fırsat sunucusudur. Ben bu tür etkinlikleri her zaman desteklemeye devam edeceğim. Hepinize teşekkür ediyorum."


Sinema Eleştirmeni Murat Kızılca da kısa film çekimlerinin 1921 yılından itibaren çekilmeye devam edildiğini dile getirerek, "Fakat 1960’lı yılların sonuna kadar doğru düzgün bir seri üretim gerçekleştirilemedi. 1967-1970 yılları arasında dört kez kısa film etkinliği düzenlendi. Gösterime giren kısa filmler var. O etkinlikte teşvik olsun diye katılan herkese ödül verilmiş" ifadelerini kullandı.


Türkiye'de zamanla yurt dışından gelen kısa filmlerinde gösterebilme şansının doğduğuna değinen Kızılca, "İlerleyen dönemlerde bu alanda başarılı yönetmenler çıkmaya başladı. Nuri Bilge Ceylan, Yeşim Ustaoğlu, Uğur İşpak, Reis Çelik gibi isimler bu alanda adını duyurabilmiş usta yönetmenlerdir. Uzun metrajlı film çekmişlerdir. Kısa film çıktığı zamanda ise bu alanda çalışma başlatan örnek isimlerdir" dedi.


Sinema Yazarı Murat Şen ise gençlerin kısa film çekimi için hevesli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


"Bunun için adım atmaktalar ve aktif olmaktadırlar. Bu umut verici bir durumdur. Sinema dalında kendilerini geliştirir ve devam ettirirlerse ilerisi için çok olumlu bir adım olacaktır. Ama bunu her yaşta ve her yılda sürdürebilme ve devam ettirebilme yetisine, bilincine sahip olunarak yapılması gerekmektedir. Yurt dışında bu çok önemsenmekte ve devam ettirilmektedir. Bizde de aynen bu şekilde olması gerekiyor. Çünkü her türlü imkan mevcut durumdadır."


Panel soru cevapların alınmasının ardından sona erdi.


Haber: Onur YAVUZ- Ozan GÜLLÜ

  

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·