Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu

Kampüs · April 27, 2017 · 0

“Türkiye’nin Yönü Hangisi Olmalı? Batılılaşma mı Doğululaşma mı?”

İnönü Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu tarafından “Türkiye’nin yönü hangisi olmalı? Batılılaşma mı Doğululaşma mı?” konulu programı düzenlendi.


İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Naim Akman Konferans salonunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen tartışma programın jüri üyeliğini Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Selahattin Bakan ve Yrd. Doç. Dr. Işıl Arpacı yaptı.


Tartışmada konuşmacılar, batılılaşma ve doğululaşma kavramı, uluslararası siyaset, uluslararası ekonomi, Türkiye’nin kültürel yapısı konularını ele aldı.


Uluslararası ilişkiler bölümünde okuyan 3. sınıf öğrencileri Merve Erkan, Hilal Ayhan, Erhan Duran Batılılaşma konusu, Avrupa Birliğinin uyum süreci, Avrupa Birliği müzakereleri, uyum süreçlerinde Türkiye’nin durumu konularına değindi.


Üniversite sıralamalarına bakıldığında en iyi üniversitelerin batı da olduğunu belirten öğrenciler, Türkiye’nin batılılaşmaya ne zaman başladığını ve bununla ilgili yapılan çalışmaları anlattı.


Doğululaşma konusunu ise, Uluslararası İlişkiler bölümünde okuyan 3. sınıf ve 4.  sınıf öğrencilerinden İbrahim Öztekin, Eray İzci ve Beyza Aksu anlattı.


Öğrenciler, uluslararası diplomaside neden doğululaşmamız gerektiği, doğululaşmanın özü, doğu ülkeleriyle neden ticaret arttırılmalı ve neden doğu göz ardı edilmemelidir konularını ele aldı.

Doğululaşmayı savunan grubun kazandığı tartışmanın sonunda katılımcılara belge verildi.


Haber: Mizgin ERİŞMİŞ


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·