4.0 Endüstriyel Yeni Sanayi Devrimi

Kampüs · May 12, 2017 · 0

"4.0 Endüstriyel Yeni Sanayi Devrimi" Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Üniversite Sanayi İşbirliği Topluluğu ve Malatya Genç MÜSİAD tarafından Verimlilik Haftası kapsamında "4.0 Endüstriyel Yeni Sanayi Devrimi" konferansı düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi salonundaki konferansa, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Malatya İl Müdürü Akif Gülaçtı, Vestel ARGE Müdürü Metin Nil, Elektrik ve Elektronik Mühendisi Mehmet Gündem, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Malatya İl Müdürü Akif Gülaçtı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sanayi dijital dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla sanayinin dijital dönüşüm platformunu kurduğunu söyledi.


Günümüzde ülkelerin refah seviyelerinin yükselmesi ekonomik ve siyasi alanda etkin hale gelmeleri teknoloji, yol ürün ve üretim yöntemlerini geliştirerek pazar yerleri edinmelerinin mümkün olduğunu belirten Gülaçtı, şöyle konuştu:


"Bu bakımdan ülkemizin 2023 vizyonun da hedefleri dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesi 500 milyar dolar yıllık tamamlayabilmesi kampanya yüksek ürünlerin kendi markaları dünya pazarına satabilmelerine bağlıdır. Bunun için AR-GE kültürünün geliştirilmesi ve kaynağın arttırılması büyük önem arz etmektedir. Değerli katılımcılar çoğumuzun bildiği üzere sanayi alanından önce buharla çalışan makineler devreye girdi sonrada elektrik, akabinde ise robotlu otomasyon geçtiğimiz 150 yılda çığır açan o aşamalar artık geride kaldı. 4. Sanayi devrimiyle birlikte ürün yaşam döngüsünün bütün aşamaları yeni iletişim teknolojileriyle donatılacak. Makinelerin insanlarla konuşmaları öğrenmeleri ve karar vermeleri sayesinde daha esnek daha verimlidir. Aynı zamanda daha çevreci yöntemleriyle geliştirilecektir. Nesnelerin iletiyle birbirine bağlanan makine robot ve insanlar üretim süreçlerine artık müdahale edilebileceklerdir."


Gülaçtı, ilk üçüncü devrimi yakalayamayan Türkiye'nin dördüncü sanayi devrimini ıskalama şansının olmadığına değinerek, "Bilindiği üzere sanayi 4.0 ilk etki 11 yılında Anofer Fuarında konuşulmuştur. Halende ABD ve Japonya bu konuda destek vermektedirler. Bu noktada özellikle yazılım ve donanım artık hayatın bir parçası haline gelmektedir. Sanayi 4.0 kavramında da diğer tüm teknolojik alanlarda insan artık daha da merkeze oturuyor. Çok yüksek becerili yüksek nitelik gerektiren insan yüküne olan talep artacaktır. Bu arada dijital eğitim bizim açımızdan son derece önemlidir. Bu konuda Türkiye'nin alt yapısını geliştirmek yüksek nitelikli insanlarında sanayi 4.0'a odaklı olması için alt yapıyı AR-GE otomasyonuyla hazırlamak durumundayız" şeklinde konuştu.


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise sanayi devrimi konusunda anlatılabilecek çok şeyin olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


"Genç MÜSİAD'ın da katkılarıyla yapmış olduğu bu tür etkinliklerle gurur duyuyorum. Daha fazla yapılması ve daha çok konunun uzmanı konuklar misafirler getirmenizi sizden istiyorum. Bu konuyu da çok önemli bir konu olarak görüyorum. 2017-2021 yılının stratejik planı henüz basılmadı. Basıldığı zaman elektronik ortama konulacak. 4. Sanayi Devriminin konusunu 2017-2021 yılının strateji planına koyduk. Üniversite sanayi işbirliği topluluğunu çok önemli bulduğumu da vurgulamak istiyorum."


Vestel ARGE Müdürü Metin Nil ve Elektrik ve Elektronik Mühendisi Mehmet Gündem'in sunumlarını yaptıkları program katılımcılara sertifika verilmesiyle sona erdi.


Haber: Gül Banu ACAR- Yusuf YILMAZ- Leman Nida YILDIRIM


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·