Fotoğrafçılık Topluluğu

Kültür Sanat · May 13, 2017 · 0

"Gelişen Teknolojiyle Fotoğraf Olmazsa Olmazlar Arasına Girdi"

İnönü Üniversitesi Fotoğrafçılık Topluluğu Başkanı Gökhan Çobanlı, "Son dönemlerde gelişen teknolojiyle birlikte fotoğraf olmazsa olmazlar arasına girdi" dedi.


Çobanlı, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, insanların topluluk denildiği zaman daha çok resmi bir kurum veya kuruluş şeklinde algıladıklarını söyledi.


Fotoğrafçılık topluluğunun amacının sıcak bir aile ortamı oluşturmaya çalıştığını belirterek, "İnsanların öğrencilerin topluluktaki üyelerle etkileşiminin daha iyi olmasını sağlamaktır. Fotoğrafçılık topluluğu daha çok insanlara yardım amaçlı insanların hayata karşı bir bakış açısını oluşturmayı hedeflemektedir" şeklinde konuştu.


Çobanlı, Fotoğrafçılık topluluğunun çok eski bir topluluk olduğunu kaydederek, "Danışman hocamız Erkan Bahçe bizlere destek olmaktadır. Toplulukta sürekli fikir alışverişinde bulunuyor. Topluluğu kurup insanlara bu işi sevdirdik. Güzel çalışmalar ortaya çıktı ve uzun süreden beri devam etmekteyiz" şeklinde konuştu.


İnsanların fotoğrafçılığı meslek olarak gördüklerini dile getiren Çobanlı, "Müzik, tiyatro gibi fotoğrafta bir sanattır. Fotoğraf insanın hayata olan bakış açısıdır. Makinenin arkasından nasıl baktığın, hayata nasıl baktığındır" dedi.


Çobanlı, topluluk kayıtlarını dönem başında aldıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:


"Biz kayıtları yapıyoruz. Gerekli bilgileri verdikten sonra iki, üç haftalık süreçten sonra teorik dersleri vermeye başlıyoruz. Üyelerimizi bu konuda bilgilendirmekteyiz. Tabi bunlar karşılıklı olmak zorunda. Bize ne kadar dönüş olsa da bu iş o kadar güzel olacaktır. Topluluğumuzun cihazlarını üyeler kullanabilmekteler. Teorik eğitim bittikten sonra uygulama yapmak için dışarıya çıkıyoruz. Vermiş olduğumuz eğitimleri bir de uygulamalı olarak anlatıyoruz. Sonuç olarak herhangi bir eğitim alma ya da fotoğraf makinesinin olma zorunluluğu yoktur. Resmi bir kuruluştan daha çok bir aile ortamı. Topluluktan ziyade bir arada olan bir aileyiz."


Son yıllarda fotoğrafçılığa olan ilginin arttığını dile getiren Çobanlı, konuşmasına şöyle devam etti:


"Eskiden böyle değildi. İnsanlar güzel ve mutlu anlarını fotoğraflamak istiyorlar. Bana kalırsa son dönemde gelişen teknolojiyle birlikte fotoğraf olmazsa olmazlar arasına girdi. Fotoğraf makinesi olmasa bile bir telefonla anı ölümsüzleştirilir. Fotoğraf artık hayatımızın tamamen içerisindedir. Fotoğraf çekmek bir alışkanlıktır. İnsanın hayata bakış açısı, insanın içinde ne yaşadığı, bunu dışarıya nasıl vurduğuyla alakalı bir sanattır. Belli bir bakış açısı olan, belli prensiplere sahip olan ancak her işte olduğu gibi gerekli eğitimler sağlandıktan sonra her insan fotoğrafçı olabilir."


Haber: Banu ACAR


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·