Yusuf Özkaya

Yaşam · May 14, 2017 · 0

"Ticaret ve Sanayi Odasına Bağlı Tek Topluluğuz"

İnönü Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu Başkanı Yusuf Özkaya, İnönü Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren topluluklar içerisinde, Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı olan tek topluluk olduklarını söyledi.


Özkaya, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, Girişimcilik Topluluğunun 2012 yılında Ticaret ve Sanayi Odası Eski Genel Sekreteri Erkan Gölgeli tarafından 29 farklı ülkeden iş adamının katılımıyla kurulduğunu belirterek şöyle konuştu:


"Biz kalite ve profesyonelliğe çok önem veriyoruz. Haftalıkta, aylıkta, yıllıkta etkinlik yapabiliriz ama biz her yaptığımız etkinlikte profesyonelliği arıyoruz. Her topluluk gibi biz de sürekli etkinlik yapabiliriz ama önem gösteriyoruz. Getirdiğimiz isimlere çok dikkat ediyoruz. Yapacaksak sağlam yapalım. Girişimcilik Topluluğunun en büyük amaçlarından biri üniversiteyi bitirdiğin zaman ‘üniversitede ne yaptın?’ diye sorduklarında ‘sadece okula gittim’ değil, ‘şu etkinliğe gittim, şununla tanıştım, bu adamın bu bilgilerine kavuştum ve bu tecrübeleri bana kattı’ dedirtebilmektir. İkinci amacı ise girişimciliğin ne demek olduğunu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden, mühendislikten çıkarıp tüm fakültelere yaymaktır."


Özkaya, "Biz tamamen bağımsız geziyoruz. Sadece Ticaret ve Sanayi Odası bizim eksik kaldığımız veya zorlandığımız yerde arkamızda. Bizim ekip 30 kişiden oluşuyor. 10-12 kişi yönetim kurulu üyesi, geriye kalan 18 kişi yönetim ekibi diye alt yapı elamanlardan oluşuyor. Böyle büyük bir ekip olunca üniversiteye tabi ki katkıda bulunuyoruz" şeklinde konuştu.


İki sene önce topluluklarının Türkiye genelinde 47’nci topluluk olarak seçildiğini anımsatan Özkaya, 3 binden fazla üyeye sahip olduklarını söyledi.


Özkaya, üniversitede birçok etkinliğe imza attıklarını dile getirerek, "Topluluğumuz 2012 yılında kurulduğunda daha ham ve çöm bir topluluktu ama çok büyük etkinlikler başardı ve İnönü Üniversitesinde tarih yazdı. Bin kişilik bir etkinlik yapıldı ve orada şöyle bir olayla karşılaşıldı. Ahmet Şerif İzgören geldi, geldiği zaman ilk önce otel etkinliği yapıldı ve 900 kişi katıldı. Sonra Fethi Gemuhluoğlu amfisinde yapıldı ve salonda oturulacak yer yoktu, yerler dahil doluydu. Böyle başlayan bir topluluk ilk adımda bu kadar zirveye gidiyor. Kendi içinde de böyle bir zirveye gittikten sonra ‘daha ne kadar yükseleceğiz?’ diye konuşuyorlar ama topluluk bunu çok güzel bir şekilde başarıyor" ifadelerini kullandı.


Önümüzdeki yıl daha büyük projelere imza atmak istediklerini belirten Özkaya, konuşmasına şöyle devam etti:


"Girişimcilik Topluluğu benim ailem. Topluluğun bana kattığı tecrübe, aile, sevgi yıllardır almadığım hazdı. İki projeye koordinatörlük yapıyorum. Farklı derneklerde görevim var. Aile şirketinde çalışıyorum ve kendi şirketimi kurdum ama girişimcilik denince hepsini bir kenara atıyorum. Annem bana 'şu girişimciliğe ayırdığın vakit kadar bana ayırsan çok daha farklı oluruz' diyor. Ama buradaki aile, sevgi, dostluk hiçbir yerde yok. Hangi topluluk olursa olsun öğrencilerden en büyük isteğimiz üniversite hayatını boş geçirmeyip tecrübe edinecek bir hayat yolu izlemeleridir."


Haber: Müzeyyen YÜCEEKİN


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·