Doç. Dr. Selahattin Bakan

Kampüs · May 17, 2017 · 0

"Gençlerimiz 15 Temmuz'da İyi Bir Sınav Verdi"

İnönü Üniversite İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Bakan, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, "Şu anki gençlerimizde siyasal düşüncelere bakacak olursak 15 Temmuz'da çok iyi sınav verdi" dedi.


Siyasal sistemlerin kendiliğinden ideal bir model ihlal ederek kurulamadığına değinen Bakan, "Biz bunu cumhuriyet döneminde yaptık. Avrupa'dan anayasa ithal ettik, yasa ithal ettik, en iyi medeni hukuku ithal ettik olmadı, olmaz da. Çünkü fiili durumu hukuki duruma benzemesi gerekiyor" şeklinde konuştu.


Bakan, Türkiye'nin köklerine dönmesi gerektiğini savunarak, şöyle konuştu:


"Birazcık köklerimize dönerek, tabi geriye dönük gericilik anlamında değil geçmiş tecrübelerimizi, siyasi tecrübelerimizi, hatalarımızı tarihten ders çıkartarak önümüze bakmamız gerekiyor. Geçmişte olan arızaları gidereceğiz. Tabi bunlar yavaş yavaş oluyor. Türk geleneğinde bu böyledir. Zaten iki ileri bir geri ama sonuç itibariyle yükümüz yolda da olsa yükümüzü alıp düzeltiriz."


Günümüzdeki gençliğin siyasal tutumlarına da değinen Bakan, şunları kaydetti:


"Şu anki gençlerimizde siyasal düşüncelere bakacak olursak 15 Temmuz'da çok iyi sınav verdi. Gençleri biraz eleştiriyoruz hemen bozuluyorlar. Muhafazakarlar 'değerler elden gidiyor, din elden gidiyor diyorlar.' Din derken tüm dinler evrenseldir. Süryanilikte olabilir, Ermenilikte olabilir, Hristiyanlık da olabilir. Sonuçta toplumun geleneği olur, bir değeri olur, ‘değersizleşiyoruz’ şeklinde düşünüyorduk. Öyle değilmiş sadece üstü biraz tozlanmış ve kirlenmiş. Gençlerimize sevindik, gurur duyduk."


Bakan, mahalle baskısının olmaması gerektiğini dile getirerek, "Toplumsal yapıyı baskılayamazsınız. Siyasal yapı kendiliğinden olacak. Kendimize has gelenekler geliştirip batı algısını yitirmeliyiz. Yoksa bizim gençler pırıl pırıl olağanüstü durumlarda da kendini göstermektedir ve şahitte olduk" ifadelerini kullandı.


Haber: Saim TAŞER


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·