Gençlik Engel Tanımıyor

Kampüs · May 17, 2017 · 0

"Gençlik Engel Tanımıyor" Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu ve Engelsiz İnönü Birimi tarafından "Gençlik Engel Tanımıyor" ve "19 Mayıs 1919 Gençlik ve Spor Bayramının Önemi" Paneli düzenlendi.


10-16 Mayıs Engelliler Haftası ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle Hoca Ahmet Yesevi Konferans salonunda düzenlenen panele, Malatya Emekli Baro Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Arı, Malatya Beyazay Derneği Başkanı Yılmaz Alaca, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Malatya Olimpiyat Koleji öğrencilerinin işaret diliyle İstiklal Marşı’nı okumasıyla başlayan panel, Atatürkçü Düşünce Topluluğunun Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okunmasıyla devam etti.


Panelde ilk konuşmayı yapan İzmir 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Arı, Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor  Bayramının  her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan Türkiye Cumhuriyetinin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin milli bayramı olduğunu söyledi.


Arı, 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma vapuruyla Samsun'a çıktığını anımsatarak, şöyle konuştu:


"Bu gün itilaf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşının başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluşuna giden yolun ilk durağı kabul edilen bu olay Türk tarihindeki dönüm noktalarından birisidir. Şark Meselesi adı altında yok edilmek istenen Türkler için 19 Mayıs 1919 günü milli bağımsızlığa, çağdaşlaşma ve demokratikleşmeye giden yolun ilk adımıdır. Bu gün Atatürk'ün çok önem verdiği bir gündür. Atatürk, cumhuriyet kurulduktan sonra 19 Mayıs'ın önemini bu günü doğum günü olarak kabul ederek göstermiştir. Ayrıca 19 Mayıs 1938 yılından beri milli bayram olarak kutlanmaktadır. Ancak Atatürk doğum günüm dediği 19 Mayıs kutlamalarına sadece bir kez katılabilmiştir. Bu tarih gençlerimizin, milletimizin manevi değeri çok anlamlı ve düşünülmesi gereken bir tarihi geçmişimizdir."


Malatya Emekli Baro Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu ise 19 Mayıs’ın önemine ve engellilerin hak ve hürriyetine değinerek şunları kaydetti:


"19 Mayıs 1919 geçmişimizin, ecdadımızın büyük bir mücadele, azim ve kararlığın sonucu günümüz gençlerine bahşedilmiş maneviyatı çok büyük bir hafta ve gündür. Gençlerimiz bunun bilincinde olmalıdır. Bunu gelecek nesillere de aktarmalı ve anlatmalıyız. Geçmişimizin, tarihimizin, devletimizin bilincinde olmalılar. Çünkü bu devlet ve millet birçok badireler atlatıp birçok bedeller ödeyip, şehitler verip bugünlere kadar geldi. Bunun bilincinde olmalılar ve araştırmalıdırlar. Çünkü geçmişini bilmeyen bir milletten bahsedilemez. Bu önemli bir husustur. 19 Mayıs bunun bir örneğidir. Mustafa Kemal Atatürk bu bilinç çerçevesinde bu tarihi önemli kılmıştır."


Malatya Beyazay Derneği Başkanı Yılmaz Alaca da yaptığı konuşmada engellilerin yaşadığı zorlukları anlattı.

Konuşmaların ardından panel Yusuf Dumlupınar tarafından Arguvan Türküleri Dinletisi ile devam etti. Program Gençlik Ateşi ve Battalgazi Halk Oyunları ile öğrencilerin halk oyunları gösterileriyle sona erdi.


Panel Atatürkçü Düşünce Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. İbrahim Ünal tarafından konuşmacılara plaketlerin takdim etmesiyle son buldu.


Haber: Onur YAVUZ


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·