Doç. Dr. Rukiye Aylaz

Yaşam · May 21, 2017 · 0

"Hemşirelik Eğitimi Uygulamalı Olmalı"

İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Halk Sağlığı Hemşirelik Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rukiye Aylaz, Hemşirelik bölümü eğitiminin mutlaka uygulamalı olması gerektiğini belirtti.


Aylaz, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, İnönü Üniversitesinde 19'uncu yılını doldurduğunu Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın rektör olmasından sonra üniversitede bir çok kongre, panel, öğrenci, personel eğitimi düzenlendiğini söyledi.


İnönü Üniversitesinde her geçen gün öğrenci potansiyelinin artış gösterdiğine değinen Aylaz, "İhtiyaçlarımız artıyor. Dünya değişiyor. Yeni teknolojik ürünler çıkıyor ama ben doğudaki üniversitelere baktığım zaman iyi konumdayız diye düşünüyorum. Bundan iki hafta önce yurt dışına Yunanistan’a gitmiştim. Yunanistan’da Sağlık Bilimleri Fakültesine gittim. Orada bir şok yaşadım. Yunanistan Avrupa ülkesi sonuçta ama olanakları çok yetersizdi. Laboratuvarları uygulama açısından çok yetersizdi" şeklinde konuştu.


Aylaz, Turgut Özal Tıp Merkezinin üniversite için çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bizim kendi öğrencimiz uygulamada hiçbir şey yapmasa bile gözlemleyerek öğreniyor. Çünkü o kadar değişik vakalar var ki o yüzden öğrencinin gelişimi olarak diğer doğu illerine göre söylüyorum, iyi bir konumdayız. Tabii ki öğrencinin sosyal imkanları biraz daha iyi olmalı" dedi.


Öğrencilerle yaptıkları panel çalışmalarına değinen Aylaz, şunları kaydetti:


"Bize öğrenciler hep doğudan geliyor. 19 senedir bu üniversitedeyim. İlk yıllarda bize Aydın’dan, İzmir’den de öğrenci gelirdi. Şu an hep doğudan geliyor ve öğrencilerimizin yüzde 70’nin ekonomik düzeyi orta seviyede. Bakın orta diyorum. Belki de düşük ama genç olduğu için orta diyor. Bunu bilemem ama yaptığımız çalışmalarda bu durum orta çıkıyor. O yüzden de ekonomik sıkıntısı olan öğrencilerimize biraz daha imkan sağlanabilir diye düşünüyorum. Ayrıca öğrenciler internetten daha çok yararlanmalı. Bizim merkez kütüphanemiz var, ama her fakültenin kendi kütüphanesi yok. Her fakültenin kütüphanesi olabilir. Çünkü öğrencilerin buna ihtiyacı var. Bizim fakültemizin en büyük eksiği çalışma salonumuz yok. Yani bırakın kütüphaneyi çalışma salonumuz yok. O yüzden de her fakültenin kütüphanesi, çalışma salonu, sosyal aktivitesini ve spor aktivitesini yapacağı ortamlar olursa daha iyi olur. Öğrencilerimizle yaptığımız çalışmalar da, en son ekonomi ve siyaset kongresini sundum. Toplumsal cinsiyetle ilgili yaptığımız çalışmalar, ben daha çok depresyon çalışmaları yapıyorum. Mesela üniversite öğrencilerinde yalnızlık depresyonu üzerinde çalıştım. Zaman yönetimiyle başarı arasındaki ilişkiyi değerlendiren çalışmalarımız var. Ayrıca öğrencileri de bu araştırmalara katıyorum. Mesela öğrencilerdeki zaman yönetimiyle ilgili çalışmaya ve ebelik kongresine iki öğrencim gitti. Bir başka öğrencim de toplumsal cinsiyet konulu hemşirelik kongresine gitti. Öğrencilerin de o akademik ortamı görmelerini istiyoruz."


Aylaz, hemşireliğin profesyonel bir meslek olabilmesi için öğrencilerin mutlaka yüksek lisans ve doktora yapmalarını önerdiğini kaydederek, konuşmasına şöyle devam etti:


"İngilizce kurslarına gitmelerini istiyorum. Eğitim kesinlikle uygulamalı olmalıdır. Kendi mesleğim için söylüyorum, her meslekte de olması lazım. Aldığınız teoriyi mutlaka uygulamaya çevirmeniz lazım ama bizim bölüm açısından bir sıkıntımız var. Çünkü bizim öğrencilerimiz çok fazla. Bunları uygulamaya çıkardığınızda çalışma alanları yetersiz kalıyor. Turgut Özal hastanesi 1200 yataklı bir hastane ama o bile bize yetmiyor."


Haber: Emre EROĞLU


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·