Yrd. Doç. Dr. Osman Özokçu

Kampüs · May 21, 2017 · 0

“Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da İlk Özel Eğitim Bölümü Olarak Açıldık”

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Osman Özokçu, "Bölümümüz Türkiye’nin 10’uncu Doğu ve Güney Doğuda ise ilk Özel Eğitim bölümü olma özelliğini taşıyarak kuruldu" dedi.


Özokçu, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, özel eğitim bölümünün 2010 yılında açıldığını ilk mezunlarını 2014 yılında vermeye başladıklarını söyledi.


Bu yıl bölüm olarak dördüncü mezunlarını vereceklerine değinen Özokçu, "Bölümümüz Türkiye’nin 10’uncu Doğu ve Güney Doğuda ise ilk Özel Eğitim bölümü olma özelliğini taşıyarak kuruldu" şeklinde konuştu.


Özokçu, 2016 yılında, bir öğrencilerinin 2 bin 200 aday arasında Türkiye 25'incisi, bir diğer öğrencilerinin ise Türkiye 32'incisi olduğunu anımsatarak genel toplamda ise Türkiye ikincisi olduklarını ifade etti.


Vizyonlarının özel eğitim bölümünün özel gereksinimli bireylerin toplumdaki diğer bireyler gibi bağımsız üretken ve topluma aktif katılımcı olmalarını sağlamayı hedefleyen öğretmenler yetiştirmek olduğunu kaydeden Özokçu, "Misyonumuz ise özel gereksinimli tüm bireylerin bağımsız yaşayabilmeleri için gerekli olan becerileri kazanmalarını sağlamak, aile gereksinimlerini karşılamak ve onları destekleyerek özel eğitim hizmetlerinin niteliğini artırmaktır. Nitelikli hizmet sunan özel eğitim uzmanı yetiştirmek, mesleğin etik kurallarına uygun eleman yetiştirmek ve alanın sorunlarına duyarlı, çözüm üretebilen özel eğitim öğretmeni yetiştirmektir" ifadelerini kullandı.


Günümüzde çok sayıda özel eğitim bölümünün açıldığına dikkat çeken Özokçu, bunların beraberinde bazı sorunlar da getirdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:


"Popülist politikalarla biz de özel eğitim bölümü açarız, biz de özel eğitimci yetiştiririz gibi popülist yaklaşımlarla birçok bölüm açıldı fakat bu kısa bir sürede birçok sorunlarda kendinden beraberinde getirdi. Ne gibi sorunlar getirdi. Alan dışı insanların özel eğitim bölümlerine gelmelerine yol açtı. Popülist yaklaşımlarla karşı karşıya kaldık. Yeterli öğretim alt yapısı sağlanmadığı için özel eğitim bölümlerin misyonlarını ve vizyonlarını sürdürmede çok büyük sorunlarla karşılaştılar. Yetersiz öğretim elemanların yeterli olmayan özel eğitim öğretmenlerinin yetiştirmesine yol açtı. Bu da tabii ki de ülkemiz açsından çok da iyi olduğunu söylemek güç. Biz özel eğitim bölüm olarak önce iyi bir insan, sabırlı, üretken, ahlaklı ve etik olma özeliğiyle çıkaracak şekilde öğretmenler yetiştirmeyi hedefliyoruz ve uğraşmaktayız."


Özokçu, okul çağlarındaki 17, 18 milyon öğrencinin yüzde 12’sini özel gereksinimli öğrenciler oluşturmaktadır. Türkiye’de 15 bine yakın özel eğitim öğretmen açığı var.  Mezunlarımız Milli Eğitim Bakanlığında istihdam ediliyorlar ve özel eğitim okullarında istihdam edilmektedirler. Özel eğitim bölümünde bizden mezun olanlar boşta ve açıkta kalmıyorlar. Eğitim bölümlerinde mezun olan öğrenciler içerisinde özel eğitim bölüm öğrenciler parlayan yıldızlardır" şeklinde konuştu.


Haber: Saim TAŞER


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·