Koah Hastalığı

Sağlık · May 23, 2017 · 0

Koah Hastalığına "Koil" Yöntemiyle Tedavi

Dünyada ölümlere sebep olan hastalıklar sırasında üçüncü, Türkiye’de ise dördüncü sırada yer alan koah hastalığı Turgut Özal Tıp Merkezinde yapılan endoskopik yöntemle tedavi ediliyor.


Koil adı verilen bu yöntem Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde sadece Turgut Özal Tıp Merkezinde uygulanıyor.


Genel anestezi yapılarak akciğere yerleştiren teller yardımıyla hastaların akciğerlerinde oksijenlenme oranı artırılıp hastaların daha rahat nefes alması sağlanıyor.


Koah ve koil yöntemi tedavisi hakkında bilgi veren Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gazi Gülbaş, bu yöntem sayesinde hastaların işlem sonrasında günlük aktivitelerini yapabilecek hale geldiklerini söyledi.


Gülbaş İNÜHABER’e yaptığı açıklamada, koah hastalığının ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirterek, "Koah hastalarının en önemli şikayeti nefes darlığı. Koil akciğerde hacim artışına yol açan amfizem dediğimiz hasta grubunda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviyi uygulayabilmek için hastanın koah olduğunu tespit etmemiz lazım. Bunun için hastanın öyküsü varsa yani öksürük, nefes darlığı, balgam şikayeti varsa veya bu hastalığa yol açacak risk faktörü varsa sigara ya da mesleği gibi bu hastadan koahdan şüphelenmeyiz. Ondan sonra hava yollarından tıkanmayı göstermeliyiz. Onun içinde nefes ölçüm testi yapıyoruz. Bu nefes ölçümünde hastanın koah olduğunu tespit ediyoruz. Bu hastalık akciğerde hava akımının tıkanmasıyla, daralmayla seyreden bir hastalıktır" şeklinde konuştu.


Koil tedavisini uyguladıkları hastaların akciğer hacminin artmış olan anfizemli hastalar olduğunu ifade eden Gülbaş, şunları kaydetti:


"Bunun belli ölçümleri var. Akciğer hacimlerini ölçüyoruz. Akciğer hacimlerini ölçtüğümüz ölü boşluk diye bir parametre var. Ondaki artış belli bir yüzdenin üstüne çıktığında uyguladığımız hacim küçültme işleminden fayda görürler. Yani bu endiskopik yöntemle ameliyatları kısa sürede ve hastaya ek hastalık getirmeden yapıyoruz. Bu işlem hastalara çok iyi yaşam kalitesi sağlıyor. Oksijenden ayrı kalmayarak hastalar bu yöntem sayesinde hayatın içerisinde yer alıyor. Günlük aktivitelerini sıkıntı yaşamadan hallediyorlar."


Gülbaş, Turgut Özal Tıp Merkezine birçok yerden hastanın tedavi için geldiğini dile getirerek, "Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da sadece Turgut Özal Tıp Merkezinde uygulanan bu tedaviye Van, Şanlıurfa, Gaziantep, doğudaki hemen hemen tüm illerde hatta yurt dışında bunu öğrenip gelen hastalarımız oldu. Geçen yıl Almanya'da bir hastamız olmuştu. Bu yıl İngiltere’den bir hastamız var. Hatta orada da tedavi önerilmiş ama bizi tercih ediyor" ifadelerini kullandı.


Haber:  Neslihan ATALAN


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·