Yusuf Özkaya

Yaşam · May 26, 2017 · 0

Girişimcilik Topluluğu Öğrencileri Geleceğe Hazırlıyor

İnönü Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu Başkanı Yusuf Özkaya, "Daha önce yönetimde veya bu kulüpte olan arkadaşlarımızın hepsinin yurt dışı deneyimi oldu ve stajları bittikten sonra büyük şirketler bu arkadaşlarımızın peşinden koşuyorlardı" dedi.


Özkaya, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, Girişimcilik Topluluğunun sağlık, ticaret, ulaştırma, gıda ve benzeri alanlara hitap ettiğini söyledi.


Girişimcilik Topluluğunun 2012 yılında Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulan ve kurulduğu zaman üniversitede odası olan tek topluluk olduğunu anımsatarak, "29 farklı ülkeden gelen iş adamlarının katılmasıyla bir açılış gerçekleşti ve açıldığında daha çok yeni bir topluluktu. Biliyorsunuz ki yeni kurulan toplulukların gelişmesi ve büyümesi çok zordur ama Girişimcilik Topluluğu büyük bir patlama yaşadı" şeklinde konuştu.


Özkaya, büyük şirketleri Malatya'ya getirmeyi hedeflediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:


"Bizim haftalık ve aylık olarak düzenli yaptığımız programlarımız bulunmaktadır. Haftada ortalama 3 veya 5 etkinlik yapmaktayız. Onun dışında dönemlik etkinliklerimiz vardır. Artık şunu istiyoruz: bu büyük şirketleri Malatya’ya da yaymak… Ama Malatya deyince bir duruyorlar. ‘Neden İstanbul değil de Malatya?’ diyorlar. Girişimcilik topluluğu bunu yapmaktadır."


Fikri icraata dönüştürmenin çok önemli olduğunu dile getiren Özkaya, konuşmasına şöyle devam etti:


"Ben şunu hep söylüyorum, üniversite 3 ya da 5 yılda bir şekilde biter ama biri size sorduğu zaman ‘üniversite nasıl bitti?’ diye sıradan ‘derse girdim, çıktım’ yerine ‘şu isimle tanıştım, şu etkinliğe gittim ya da şu adımı attım’ demek daha doğru olacaktır. Biz derslerimizi teorik olarak görmekteyiz ve iş başvurularında kimse bize diploma puanımızı sormayacaktır. Bu işte ne kadar tecrübelisin diye soracaktır. Daha önce yönetimde veya bu kulüpte olan arkadaşlarımızın hepsinin yurt dışı deneyimi oldu ve stajları bittikten sonra büyük şirketler bu arkadaşlarımızın peşinden koşuyorlardı. Bunun en önemli sebebi, daha üniversitedeyken bu kulüp aracılığıyla büyük insanlarla tanışmış olmalarıdır. Bizim kulüp tam anlamıyla bunu başarmaya çalışıyor."


Özkaya, Ticaret ve Sanayi Odası dışında kimsenin dışarıdan kendilerine müdahale etmelerine izin vermediklerini kaydederek, "Özgür bir topluluk tarifi sunuyoruz. İstiyoruz ki İnönü Üniversitesinde kimin neye gereksinimi varsa gerçekleştirelim ve en önemli duygumuz samimiyettir" ifadelerini kullandı.


Haber: Belgin ÇİVİLİ


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·