Prof. Dr. Mehmet Kubat

Yaşam · May 26, 2017 · 0

"Mezhep Dinin Farklı Yorumudur Dinin Kendisi Değildir"

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kubat, "Mezhep dediğimiz hadise dinin farklı yorumudur, asla dinin kendisi değildir" dedi.


Kubat, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin Türkiye'deki üniversiteler içerisinde çok önemli bir konumda bulunduğunu belirterek, "Bu seneki sıralamasından tam emin değilim ama yanılmıyorsam geçen yıl puan sıralamasına göre yedinci sıradaydı. Tabi bunun temel nedeni talebin çok olmasıdır" şeklinde konuştu.


İnönü Üniversitesinin Türkiye’nin kurulan ilk yirmi üniversitesinden birisi olmasından dolayı İlahiyat Fakültesinin diğer fakültelere oranla daha ileride olduğunu kaydederek, "Öğretim üyesi sayısı açısından da çok önemli bir noktaya geldi. 2008'de 20 kadar öğretim üyesi vardı. 2017'de ise 80 civarında öğretim üyesi oldu. Ayrıca Türkiye'de 10 ilahiyat tamamlama programı (İLİTAM) var. Fakültemiz örgün eğitimden başka birinci ve ikinci öğretimin yanında bir de İLİTAM eğitim yapan 10 fakülteden bir tanesidir" ifadelerini kullandı.


Kubat, insanların mezheplere göre kategorize etmenin doğru olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:


"İnsan düşünen ve sorgulayan bir varlıktır. Sorgulamayla birlikte farklılık da ortaya çıkar ve bundan dolayı mezheplerin oluşması doğal bir şeydir. Günümüzde bile hala bu şekildeki düşüncelerle ilgili çeşitlenme devam ediyor. İslam dünyasında mezheplerin çokluğu hiçbir zaman problem teşkil etmez ancak dinin bir yorumu değil de dinin kendisi olarak görülürse o zaman kavganın, kargaşanın hatta savaşın temel nedeni olmuş olur. Mezhep dediğimiz hadise dinin farklı yorumudur asla dinin kendisi değildir. Din ilahidir ancak mezhepler beşeri forumlardır. Peygamber döneminde mezhep yoktu. Çünkü dinin farklı yorumlama biçimi diyebileceğimiz oluşumlar henüz söz konusu değildi. Herhangi bir problemle karşılaştıklarında direkt peygambere gidip soruyorlardı. Ancak onun vefatından sonra İslam dinini en iyi bildiğini iddia eden veya en azından böyle bir iddiayla ortaya çıkan alimler İslam'ın nasları dediğimiz Kuran ve sünneti farklı yorumlamaya başladılar. Tabi farklı yorumlar ortaya çıktıktan hemen sonra mezhepler ortaya çıkıyor. Mezhep hiçbir zaman bir çatışma kaynağı olmamalı, hiçbir zaman kavga sebebi olmamalı bir farklılık olmalı."


İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesine yeni öğrencileri beklediklerini belirten Kubat, konuşmasına şöyle devam etti:


"Fakültemizin çok iyi bir kadrosu var. Bu fakülteyi kazanan öğrencilerimiz eğer Arapçaları üst düzeyde değilse hazırlık okuyacaklar. Hazırlık sınıfımızın hocalarının büyük bir kısmı yurt dışından gelen hocalardır ve çok niteliklilerdir. Arapçayı çok rahat ve güzel bir şekilde öğreneceklerdir. Bu konuda hiçbir endişeleri olmasın. Öğrencilerimize yüksek lisans ve doktora gibi her türlü imkanı sağlamaya çalışıyoruz."


Haber: Beyzanur KARACA


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·