Sağlık · Jan. 24, 2017 · 0

"Eklemde Kireçlenme, Günümüzde En Fazla Görülen Eklem Hastalığıdır"

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi  Cerrahi Tıp Bilimleri Ortopedi ve Travmatoloji  Anabilim Dalı Prof. Dr. Kadir Ertem, "Günümüzde halk arasında eklem hastalığı olarak bilinen eklemde kireçlenme (osteoartrit) en fazla görülen eklem sorunudur" dedi.


Prof. Dr. Ertem, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, eklemlerde kireçlenmenin iki şekilde olduğunu belirterek, "Birincisi yaralanmalarla oluyor. Yani kırıklar, eklem içi kırıklar olduğunda eklem orijinaliyle birleşemediği zaman kireçlenme meydana geliyor. Bir de yaşla birlikte, yaşa bağlı değişikliklerle eklemlerde kireçlenme olması halidir" diye konuştu.


Eklem hastalıklarının günümüzde çok fazla görüldüğüne değinen Prof. Dr. Ertem, "Günümüzde halk arasında eklem hastalığı olarak bilinen eklemde kireçlenme (osteoartrit) en fazla görülen eklem sorunudur. Bu iki şekilde oluyor. Birincisi yaralanmalardan sonra olan eklemlerdeki erken kireçlenmeler ikinciside yaşla birlikte olan eklemlerdeki yıpranmalar ve yaşlanmayla alakalı eklemlerin kıkırdaklarının bozulması, ağrılı bir eklem olması halidir" ifadelerini kullandı.


Pof. Dr. Ertem, eklem hastalıklarının tedavilerinin çeşitlilik arz ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:


"Büyük oranda ameliyat öncesi bir takım ilaçlarla eklem içine enjeksiyonlarla, eklemi koruyan tabletler üretilmiş durumda. Bunlar kullanılarak ameliyatsız tedaviler yapılıyor. Bunlara cevap vermeyen, şikayetleri devam eden hastalarada ameliyatlı tedaviler uygulanır. Ameliyatlarda da açık ve kapalı yöntemler kullanılarak tedaviler yapılıyor. Açık ameliyat eklemi açarak yapılan tedavilerdir. Mesela diz protezi o şekilde oluyor. Kapalı yöntemler artroskopik yöntemlerle kıkırdağı yerine koyan bir takım ileri teknolojinin getirdiği yenilikler var. O zaman eklem yüzeyinin büyüklüğüne göre bazen vucüttan aldığımız kıkırdakla o problemli bölgeyi düzeltiyoruz. Bazen de kişiden aldığınız kıkırdak hücrelerini çoğaltarak kendi orjinal kıkırdağını üretip yerleştirebiliyoruz."MUHABİR: Gamze ARSLAN- Eda DEMİRTAŞ


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·