Kükürtleme ve Kurutma Sistemleri Çalıştayı

Kampüs · July 13, 2017 · 0

Kükürtleme ve Kurutma Sistemleri Çalıştayı Düzenlendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talebiyle İnönü Üniversitesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, TAGEM, Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü ve GÖKSER Makina ortaklığıyla "Yüksek Kaliteli Kuru Kayısı Üretimi İçin Kükürtleme ve Kurutma Sistemleri" çalıştayı düzenlendi.


Malatya'da bir otelde düzenlenen çalıştaya, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.


Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, Malatya'nın dünya kayısı başkenti olduğunu belirterek, Malatya'nın kayısı üretimi bakımından çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.


Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit de Malatya kayısının iklimden çok etkilendiğine değinerek, "Bu yüzden kayısı üretimi yıldan yıla farklılık gösteriyor" dedi.


Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç da kayısının Malatya için vazgeçilmez bir ürün olduğunu ifade ederek, "Kayısı şu anda çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Şu anda üretici ciddi manada mağdur oluyor. Tabi burada hepimizin kayısıya sahip çıkması gerekir" şeklinde konuştu.


Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan Kızılcı da bir Malatyalı olarak çalıştayda yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Kayısı için elimizden gelen bütün gayreti gösterdiğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye yaklaşık 18 milyar dolar tarımsal anlamda ihracat gerçekleştiriyor. Tarımsal ürünleri ihraç eden bir ülke konumundayız. 2023 hedefleri doğrultusunda tarımsal ihracatımızı 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise üniversite, kamu ve sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olan çalıştayda bir araya gelmekten büyük mutluluk ve onur duyduğunu söyledi.


Çalıştay projesini İnönü Üniversitesi adına yürüten Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Karabulut ve araştırma ekibinde yer alan akademisyenlere teşekkür eden Rektör Kızılay, şöyle konuştu:


"Üniversitemizi şehrimizin bütün sorunlarına insan kaynağı ve bilgi birikimiyle destek veren bir üniversite haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu yönde elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Kayısı konusunda da Ziraat Fakültemize, gıda mühendisliği bölümümüze, hatta işletme bölümümüze, çünkü pazarlamak için işletme bölümüne ihtiyaç var. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemize ihtiyaç var. Birçok tıbbi araştırma yapıldı. Bütün fakültelerimizi motive ediyoruz. Ziraat Fakültemizi önümüzdeki dönem bir yıldız yapmak istiyoruz. Ziraat Fakültemizin iki bölümü var. Bahçe bitkileri ve bitki koruma bölümü. Şimdi tarım ekonomisi bölümünü hocalarımızı alıp inşallah açacağız. Üç bölümle kayısıya en büyük desteği verecek fakültemiz Ziraat Fakültesidir. Bir de kayısı araştırma ve uygulama merkezimiz var. Bu üç bölüm ile Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkezimizle başta kayısı endüstrisi olmak üzere ticaret odamıza, üreticimize ve şehrimize çok önemli destekler vermek istiyoruz."


İNÜHABER MERKEZİ

     

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·