Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay

Kampüs · July 14, 2017 · 0

Rektör Kızılay'dan "Demokrasi ve Milli Birlik Günü" Mesajı

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.


Rektör Kızılay, mesajında, Türkiye'nin 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü öncülüğünde gerçekleştirilen alçak ve hain bir askeri darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldığını söyledi.


Bir grup hainin anayasal düzeni yıkmak, devleti ve milleti bölüp parçalamak, demokratik yollarla iktidara gelen hükümeti devirmek ve halkın oyuyla seçilen cumhurbaşkanının hayatına kast etmek istediklerini belirten Rektör Kızılay, şunları kaydetti:


"Milletin temsilcilerinin yer aldığı TBMM’yi, kendilerine vatanı korumada kullanmaları için teslim ettiğimiz uçak ve helikopterlerimizle bombalayan, halkın tercihi ile seçilen cumhurbaşkanımızın hayatına kast eden bu vatan hainleri, Türkiye üzerine yüzyıllardır oyun oynayan ve ülkemize diz çöktürmek isteyen egemen güçlerin taşeronluğunu yapan içerideki işbirlikçileriydi. 249 şehit verdiğimiz, 2 bin 192 vatandaşımızın yaralandığı bu alçak darbe teşebbüsü, sayın cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği ve milletimizin birlik ve beraberlik içinde ortaya koyduğu iradeyle akamete uğratılmıştır. Milletimizin 15 Temmuz'da ortaya koyduğu irade, dünya siyasi tarihinde eşi görülmemiş bir kahramanlık ve cesaret örneğidir. Bu sayede vatan haini bu darbeci güruhun terör eylemleri önlenmiş, ülkemiz üzerine oynanan oyun boşa çıkarılmıştır. Belirtmek isterim ki 15 Temmuz 2016 tarihimiz açısından bir milat noktasıdır. Bu terör saldırısı karşısında her vatandaş darbe girişimine tepki vermiş, kendi geleceğine cumhurbaşkanımızın liderliğinde sahip çıkarak bir destan yazmıştır. 15 Temmuz demokrasi zaferi olarak tarihe geçmiş ve bu tarih halkın kendi geleceğine sahip çıkma iradesinin en açık biçimde tezahürü olmuştur. Başta FETÖ/PDY olmak üzere PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütleri hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır."


"Türkiye Güçlendikçe Birileri Rahatsız Oluyor"


Rektör Kızılay, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın bir asır öncesine benzer şekilde emperyal güçler tarından yeniden dizayn edilmek istendiğini belirterek, "Özellikle başta Türk dünyası olmak üzere, bölgesinin, İslam dünyasının ve dünyadaki mazlum milletlerin ümit kaynağı olan ve karşılaştıkları sorunların çözümünde destek bulabildikleri bir ülke olan Türkiye güçlendikçe bazıları rahatsız olmaktadır. Dünya hakimiyetlerini devam ettirmek isteyen bazı küresel aktörler Türkiye'nin önünü kesmeye çalışmakta ve ülkemize karşı her türlü saldırıyı yapmaktadırlar. 15 Temmuz alçak kalkışması da bu politikaların bir tezahürüdür. Etrafı bir ateş çemberine dönüştürülen Türkiye bütün zorluklara rağmen siyasi istikrarını sürdürmekte, demokratik düzenini yaşatmakta ve dünyadaki ekonomik krizlere rağmen ekonomik büyümesini devam ettirmektedir. Köklü devlet yapımız, necip milletimiz dimdik ayaktadır. 15 Temmuzun birinci yıldönümü olan 'Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde 15 Temmuz şehitlerine yüce rabbimden rahmet diliyorum. Hiçbir güç birlik ve beraberliğimizi bozamayacaktır. Allah bu millete bir daha benzer acılar yaşatmasın" ifadelerini kullandı.


İNÜHABER MERKEZİ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·