15 Temmuz Demokrasi Nöbeti ve Şehitlerimizi Anma Programı

Yaşam · July 16, 2017 · 0

15 Temmuz Demokrasi Nöbeti ve Şehitlerimizi Anma Programı

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt belediyeleri tarafından hazırlanan "15 Temmuz Demokrasi Nöbeti ve Şehitlerimizi Anma Programı" kapsamında 15 Temmuz Millet Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe katıldı.


Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şiirlerin okunmasıyla başlayan programda konuşan Rektör Kızılay, geçen yıl 15 Temmuz'da, karanlık gecede emperyalistlerin maşası hain FETÖ terör örgütünün Türkiye'de bir darbe yapmaya kalkıştığını anımsattı.


Rektör Kızılay, hain FETÖ terör örgütünün Türkiye'ye diz çöktürmek istediğini belirterek, şöyle konuştu:


"Ülkemizi Suriyelileştirmek, Afganistanlılaştırmak istedi ama sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin birlik beraberlik içerisinde dimdik ayağa kalkmasıyla bu hain darbe yerle bir oldu. Darbecilere milletimiz darbe yaptı. Darbeciler kaçacak sığınak, yer aradılar. Allah milletimize bir daha böyle kara bir gün yaşatmasın. Bu kara gecenin arkasından milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde bu duruşuyla ertesi günü aydınlık ve gündüze çevirdi. Dünya siyasi tarihine bu darbenin nasıl bertaraf edildiği altın harflerle yazıldı. Diğer milletlere örnek oldu. Sevgili gençler 15 Temmuz'u unutturmayacağız. Aklınızı kiraya vermeyin Emperyalistlerin çeşitli oyunlarıyla tüm bu maşaları boşa çıkarmanın tek yolu kendinizi iyi yetiştirmenizdir. Kendinizi çok iyi yetiştirerek ülkemizin geleceğine hep birlikte sahip çıkmamızdır. Allah bir daha bu karanlık gece gibi bir gece göstermesin."


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise Malatya'nın kendine yakışanı yaptığını ve destansı bir mücadeleye imzasını attığını kaydederek, "Darbenin kaderini değiştiren bir şehir oldu. Ankara'da, İstanbul'da mücadele bitmişti ama Malatya o gündüzün ışıltıları arasında tanklara da toplara da kurşunlara da göğsünü siper ederek gerçekten o hayasızca kalkışmaya ‘dur’ dedi ve gerekeni yaptı" dedi.


Kentteki olayları hatırlatan ve hain darbe girişiminde 2. Ordu Komutanlığı'nın başında hainlerin olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, şunları ifade etti:


"Bu milletin üzerine kurşun sıkanlar vardı. O kurşunlara, tanklara kendini siper eden kardeşlerimiz de vardı. Metinler, Enesler, Abdullahlar, Tayyipler, Ahmetler, Rümeysalar vardı. Bu millet topyekun milli iradenin yanında, reisinin yanında durmuştu. Bu ülkede diğer darbelerden farklı bir duruş vardı. Çünkü bir lider vardı. Recep Tayyip Erdoğan vardı. Eyvallah demeyen dik duran, diklenmeyen, milletinin önünde yürüyen, yürüdükçe de arkasından millet yürüyen bir lider vardı. Demokrasiye, milli iradeye sahip çıkan, canını ortaya koyan, hainlere zalimlere geçit vermeyen bir halk vardı. Esasında bu darbe ne Recep Tayyip Erdoğan'a ne hükümete yapılmıştı. Bu darbe millete, sizlere yapılmıştı."


İNÜHABER MERKEZİ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·