Prof. Dr. Fikret Karaman

Kampüs · July 26, 2017 · 0

"İlahiyat Fakültemizi Tercih Edenler Pişman Olmayacak"

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, "İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesini tercih eden öğrencilerimizin pişman olmayacaklarını ve burada iyi bir eğitim göreceklerini ben şahsen müjdelemek istiyorum" dedi.


Üniversite tercihlerinin yapıldığı bir dönemde İlahiyat Fakültesi hakkında İNÜHABER'e açıklamalarda bulunan Dekan Karaman, İlahiyat Fakültesinden mezun olan öğrenciler için istihdam probleminin söz konusu olmadığını söyledi.


Dekan Karaman, İlahiyat Fakültesini tercih eden öğrencilerin tercih yaparken dikkat edeceği ilk hususun tercih edeceği ilahiyat fakültesinin alt yapısına, ilmi birikimine, öğretim kadrosu olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:


"Bu anlamda İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bugün itibariyle yirmi beş yıllık tecrübesiyle eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Elli beş civarında öğretim elemanımız bulunmaktadır. 2016-2017 yılı itibariyle Türkiye’de yüz civarında ilahiyat fakültesi var. Biz öğrencilerimizin kayıt puan sıralamasına baktığımızda İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi on birinci sıradadır. Bizim hedefimiz bunu ilk onun içerisine çekmektir. Ama yetmiş seksen kadar öğrenci aldığını varsayarsak onuncu ya da on birinci sırada olmak önemli bir göstergedir."


"Malatya İlahiyat Vakfı Olarak Yurt Açıyoruz"


İlahiyat fakültesini tercih eden öğrenciler için fakültenin bulunduğu ilin de çok önemli bir tercih nedeni olduğunu vurgulayan Dekan Karaman, "Fakültenin bulunduğu ilin konumu da çok önemlidir. Malatya bölgesinde gerçekten yaşanır bir ildir. Üniversite kampüsü bir o kadar güzel ve yaşanılacak konumdadır. Dolayısıyla İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesini tercih eden öğrencilerimizin bu anlamda şanslı olduğunu ifade etmek isterim. İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesini tercih eden öğrenciler yurt bakımından fazla sıkıntı çekmediler. Bu yıl bir ilavemiz daha var.  Malatya İlahiyat Vakfı olarak biz bir yurt açıyoruz. Eylül- ekim ayında açılacak olan yurtta öğrencilerimizin büyük bir kısmının barınma ihtiyacını da karşılamış olacağız. Biz bu yurtta kalan öğrencilerimizi aynı zamanda eğitim üyeleri tarafından da destekleyeceğiz. Hafta sonları mesai dışında, ayrıca bir etüt çalışması yapacağız" ifadelerini kullandı.


"Öğrencilerimiz Formasyon Derslerini Ücretsiz Alabilecek"


Dekan Karaman, ilahiyat fakültesi mezunlarının için en önemli avantajlardan bir tanesinin de istihdam sorunu yaşamamaları olduğuna değinerek, şunları kaydetti:


"Fakülteyi bitirdiğiniz tarih içerisinde hayata atılmak, görev alma ihtimali çok yüksektir. İmam hatip liselerinde orta dereceli okullarda hala Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenine imam hatiplerde de meslek hocalarına şiddetle ihtiyaç vardır. Mezun olan öğrencilerimiz bu alanlarda çok rahat görev yapmaktadır. Diğer bir istihdam alanı ise Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Bu alanda da öğrencilerimiz görev alabilirler. İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesini tercih eden öğrencilerimize de şöyle bir müjdeyi vermek isterim. Alt yapısı olan, donanımı olan, öğretim kadrosu zengin olan ilahiyat fakülteleri pedagojik ya da formasyon derslerini de bundan sonra kendi fakültelerinde vereceklerdir. Şu ana kadar ki uygulama biliyorsunuz ki eğitim fakültelerinde ücretli olarak öğrencilerimiz formasyon derslerini alabiliyordu. Ama şu anda YÖK’ün aldığı bir kararla bu yıl dahil olmak üzere Malatya İnönü İlahiyat Fakültesinin tercih eden öğrencilerimiz burada dört yıllık eğitim süreci içerisinde giydirilen bu formasyon derslerini de ücretsiz almış olacaklar. Bence en önemli tercih nedenlerinden biri de bu olmalıdır. İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesini tercih eden öğrencilerimizin pişman olmayacaklarını ve burada iyi bir eğitim göreceklerini ben şahsen müjdelemek istiyorum."


Fakülteye hafız olarak gelen öğrencilere burs vermeyi planladıklarını ifade eden Dekan Karaman, "Bu konuda giriş sırasına göre puanı yüksek olan öğrencilerimize öncelik vereceğiz. Böylece önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında tabi öğrenci birkaç yerden burs talep edebilir bunu sınırlandırmıyoruz. Tercih yapacak öğrencilerin özellikle fakültenin ilmi düzeyine dikkat etmelerini tavsiye ediyorum. Belki şunu da hatırlatmamız gerekiyor, bizim fakültemiz de yüksek lisans ve doktora eğitimi de yapılmaktadır. Yani öğrenci tercih ettiği fakültenin geleceğini de dikkate almalıdır" şeklinde konuştu.


Haber: Merve İNAN- Kübra YILMAZ- Çiğdem ERHAN- Hatice YETMEN 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·