İnovasyon ve Teknoloji Paneli

Bilim · Oct. 9, 2017 · 0

İnovasyon ve Teknoloji Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Teknokent tarafından ‘İnovasyon ve Teknoloji’ konulu panel düzenlendi.

Teknokentte düzenlenen panele İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yücel, Selçuk Üniversitesi Bölgesel Gelişme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Tekin,  Kastamonu Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Küçük konuşmacı olarak katıldı.

İnovasyon ve teknoloji yönetiminin gelecek dünyanın, sanayinin ve hizmet dünyasının çok önemli girişimcilik boyutuyla da içerisinde olması gerektiği bir konu olduğunu söyleyen Yücel, “Özellikle bu süreç batıda fazla. Ama Kayseri’den bu tarafa özellikle yalın üretim konusunda lojistik alanıyla ilgili çalışmalarımız olacak” dedi. Yalın üretim ve lojistik üzerine bilimsel çalışmalar yaptıklarını belirten Yücel, Malatya’nın en büyük probleminin üniversite sanayi arasında işbirliğinin olmaması olduğunu, bunun sebebinin de doğru insanlarla doğru sanayicilerin buluşmaması olduğunu vurguladı.

Sözlerine şöyle devam eden Yücel, “Teknokent de bu anlamda bize aracı olacak. Çünkü birebir sanayicilerle buluşmak çok zor. Sanayici derdini bilmiyor, biz duymuyoruz. Ancak akademik anlamda birebir elemanları yetiştirmemiz lazım. İnovasyon ve teknolojinin aslında bizim ve sanayicilerimizin eksik olduğu en büyük alan olduğunu düşünüyorum” dedi.
 

İşletmelerde yalın üretim sistemi hakkında bilgi veren Tekin, şunları söyledi:

“Yalınlık, israfları önlemektir. İsraf her yerde var. Malzeme, kaynak, enerji israfı var. İsrafları en aza indirerek daha yalın üretim yapılabilir.  Bir ülkenin gelişmesi için kaynakları etkili kullanmalıyız.”

Yalını anlamanın tek yolunun müşteriyi anlamaktan geçtiğini ifade eden Tekin,  yalının temel amacının bu olduğunu söyledi.

Lojistik ve toplam kalite yönetimi hakkında konuşan Küçük, “Yalınla benim ifade etmeyi arz ettiğim iyileştirme konusu arasında ki benim bahsettiğim konu sınırsız iyileştirmedir” şeklinde konuştu.  

Süreçleri kısaltmak, maliyetleri azaltmak, işgücü verimliliğini arttırmak, verimsizlikleri gidermek, kazancı arttırmak için bütünsel bir iyileştirmeye gidilmesi gerektiğini söyleyen Küçük, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bizim her alana dokunmamız lazım. Her alanda eleştiri yapabilmemiz lazım. Bizim sınırsız iyileşme dediğimiz şey tüm örgütsel süreçlerde iyileştirmenin sürekliliği ve her hangi bir sınırlama olmaksızın gerçekleştirilmesidir. Kayıtlı iyileştirme çalışmaları tüm süreçler, kişiler, aşamaları kapsar” dedi.

Haber: Merve İNAN- Aslıhan SEZEK- Deniz PALANTÖKEN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·