Engelli Parkuru

Yaşam · Oct. 12, 2017 · 0

Engelsiz İnönü Topluluğundan Engelli Parkuru

İnönü Üniversitesi Engelsiz İnönü Topluluğu tarafından Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı karşısında engelli bireyler için engelli parkuru kuruldu.


Engelsiz İnönü Topluluğu Başkanı Güner Şahin İNÜHABER’e yaptığı açıklamada, şunları söyledi:


“Topluluğun amacı engelleri ortadan kaldırmak kafada veya vücutta olan engeller değil, göremediğimiz tüm engeller bizim alanımıza giriyor.  Engel deyince aklımıza birçok şey gelebilir o yüzden alanımız çok geniş. Geçen sene 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladık. Yaklaşık bin kişi katıldı.1 Mart Down Sendromlular Gününü kutladık.  Onun dışında 23 Nisan etkinliğini kutladık ve daha birçok etkinliğimiz oldu. Şuan yaklaşık 2 bin üyemiz var.”


Şahin, “Engelsiz İnönü Topluluğu olarak İnönü Üniversitesinde farkındalık yaratmak amacı ile sağlık kültür ve spor daire başkanlığı karşısında kurduğumuz engelli parkuru engellilerin yaşantısını insanlara empati yoluyla aşılamaktır. Parkurda tekerlekli sandalye ile kasis geçimi ve ardından göz bandı ve baston yardımıyla insanların parkuru geçmesini sağlayarak engelli bireyleri bir dakikalığına anlamak, onların ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını anlamayı amaçlıyoruz. Bu parkur yaklaşık 15 metredir. Normalde bireyin bu parkuru geçme süresi 10 saniye iken görme engelli bir bireyin bu parkuru geçme süresi ortalama 3-4 dakikayı buluyor” dedi.


HABER: Nidanur DİKEN- Emine TUNÇ- Mizgin ŞENGÜL

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·