Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal

Bilim · Oct. 18, 2017 · 0

Kimya Mühendisliğinin Aktif Olması Sanayinin Aktif Olmasına Bağlı

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, "Kimya mühendisliğinin daha aktif hale gelebilmesi için ülkemizde aktif sanayinin olması gerekiyor" dedi.


Önal, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, kimya mühendisliği bölümünün engin ve çok yönlü bir mühendislik dalı olduğunu söyledi.


Kimya mühendisliği çalışmaları hakkında bilgiler veren Önal, "Kimya mühendisliği, malzemelerin kimyasal yapılarının, enerji içeriklerinin ve fiziksel hallerinin değişime uğradığı, proseslerin geliştirilmesi ve uygulanabilmesi ile ilgilenen bir daldır. Kimya mühendisliği bir malzemeyi alır, bu ürünü üretmek için ne tür bir alternatif kullanacağına, şartların ne olacağına karar verir.  Sonuçta bir ürün üretir, bu ürünü de endüstri kolları kullanır" ifadelerini kullandı.


Önal, kimya mühendislerinin birçok alanda faaliyet gösterdiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:


"Kimya mühendisleri kimyasal madde üreten, kimyasal madde kullanarak üretim yapan tesislerin tasarlamasını yapan mühendislerdir. Bakım fabrikalarını da tasarlarlar.  Fabrikanın kurulumunu da biz tasarlarız. Kurulması ve işletilmesi alanında çalışan kişilerdir. Buda mezun olan bir kişinin ne tür işlerde çalışabileceğinin bir göstergesi oluyor. Başlıca görevlerine bakacak olursak, belirli bir kimyasal maddeye ve ürünün en ekonomik şekilde üretmek amacıyla kurulan işletmeninin projesini hazırlamakta görevidir.  Projeyi kimya mühendisi hazırlıyor, kurulacak tesis için araç ve gereç tipini belirliyor, araca gerece yani kaba reaktör dediğimiz reaktör biçimine karar veriyor, tesislerin kurulma aşamasında denetleme kontrolünü sağlıyor."


İyi bir kimya mühendisi olmak için birçok özelliğe ve yeteneğe sahip olunması gerektiğine değinen Önal, "Üst düzey akademik yeteneğe ve sayısal düşünme gücüne sahip olmalıdır. Yani kimya mühendisi olmak için öncelikle düşüneceğiz. Bilimsel çalışmalara ve yöntemlere merak konusunda buradan şunu söyleyebiliriz; çevremize baktığımızda canlı cansız tüm varlıklar dışında her şey kimya mühendisliği alanı içerisindedir. Başta dediğimiz gibi merak ve başarabilme yetisine sahip olunmalıdır. Kimyasal maddelere karşı kişide alerjik hastalık olmamalıdır. Bu önemlidir.  Özellikle kimya mühendisliği bölümünü seçecek olanlar için bu konuda uyarıyorum. Çünkü bu bölümden mezun oldukları zaman masada iş bulabiliyorlar. Çok iyi oluyor.  Fabrikada bulunan kimyasal maddelere alerjisi olunca artık bu mesleği yapamaz hale geliyorlar.  Onun için kimya mühendisliğini okuyabilmek sağlıklı olmak gerektiriyor.  Bu meslekler için önemli bir koşul sabırlı olmaktır.  Sorumluluk sahibi olunmalı ve titiz davranılmalıdır" şeklinde konuştu.


"Her Fabrikada Bir Kimya Mühendisi Çalışabilir"


Önal, kimya mühendislerinin endüstriyel tesislerin hepsinde çalışabildiklerini söyleyen Önal, konuşmasına şöyle devam etti:


"Her fabrikada bir kimya mühendisi çalışabilir. Laboratuvarların hepsinde görev alabilirler. Özel ve kamu proje bürolarında çalışabilirler. İthalat ve ihracat bürolarında yer alabilirler. Sonuçta yurt dışına kimyasal ürünlerde satılmaktadır. O bürolarda aldığımız ve sattığımız kimyasalların özellikleri için bir kimya mühendisi şarttır. Petrol analiz merkezi zaten başlı başına kimya mühendisliği içerisinde yer alıyor. Otomotiv endüstrisi malzeme olarak koltuklardan motora, yanma ekipmanları, parçacıklar, bunların hepsinin üretimi kimya mühendisliğidir. Çünkü ham maddeyi kimya mühendisleri üretiyor. Gıda sektörü yine bu alana giriyor.  Çimento ve reaktör sentezi kimya mühendisliği derslerinde de anlatılıyor. Tekstil sektörleri, boya sektörleri bunlar tamamen kimya mühendisliği alanı içerisindedirler. Cam sanayi yavaş yavaş özel sektör olarak yine kimya mühendisliği alanındadır. Metal kaplama sanayileri, gübre sanayileri tamamen kimya mühendisliği içerisindedir."


Kimya mühendislerinin sorumluluk üstlendiği alanların  araştırma ve geliştirme, proses tasarım pastörizasyon, kalite güvence ve güvenlik, çevre kalitesi, teknik satış ve servis pazarlama yöntemleri olduğunu kaydeden Önal, "Bu saydıklarımıza bakacak olursak kimya mühendisleri üretim yapar, kalite kontrolü sağlar, çevreyi korur, ürün kalitelisini korur ve o ürünü satışa sunar. Kimya mühendisliği böyle bir meslek dalıdır" diye konuştu.


Önal, kimya mühendisliğinin daha aktif hale gelebilmesi gerektiğini kaydederek, "Kimya mühendisliğinin daha aktif hale gelebilmesi için ülkemizde aktif sanayinin olması gerekiyor. Devlet bu konuda öncülük etmelidir. Kaynakları verimli ve düzenli kullanmalıyız. Nitelikli elemanlar, mühendisler, kimyagerler yetiştirilmelidir.  Laboratuvar sayısı arttırılmalıdır. Bu tür çalışmalar ve yöntemler geliştirilir ve uygulanırsa kimya mühendisliği alanında çok yol kat edebilir ve iyi bir yerlere ulaşabiliriz" ifadelerini kullandı. 


Haber: Kürşat Onur KATIRCI- Onur YAVUZ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·