İslam Kaynaklarını Anlama Sorunu Paneli

Kampüs · Oct. 30, 2017 · 0

İslam Kaynaklarını Anlama Sorunu Paneli

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde İlahiyat Fakültesi İnsani Değerler Öğrenci Topluluğu ve Malatya İlahiyat Vakfı Öğrenci Temsilcileri tarafından “İslam Kaynaklarını Anlama Sorunu" paneli düzenlendi.


Panele, Malatya Valisi Ali Kaban,  Malatya Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,   AK Parti Malatya Milletvekilleri Taha Özhan, Nurettin Yaşar, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, KURAMER Bilim Kurulu Üyesi Eski İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, KURAMER Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Lokman Bedir’in Kur-an Kerim tilavetinin ardından panelin açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Malatya’nın ilim, kültür ve sosyal sivil toplum kurullarıyla Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğunu belirterek, şöyle konuştu:


"Bizim asıl hedefimiz bugün bölgemizde önemli bir boşluğu dolduracak konumda olan Malatya İlahiyat Fakültemizin de sorumluluğunu ön plana çıkararak özellikle İslami kaynaklara göre toplumumuzu din konusunda aydınlatmaktır. Böyle çok önemli bir sorumluluğumuzun olduğunun farkındayız. Bildiğim kadarıyla Malatya’ya rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın iki önemli hediyesi var. Birisi Malatya İnönü Üniversitesi merkezindeki Turgut Özal Tıp Merkezidir, diğeri de Darende’de açtığı İlahiyat Fakültesidir. İlahiyat Fakültemiz 8 yıl Darende’de eğitim verdikten sonra merkez kampüsüne alındı. 2009 yılında Malatya Girişim Grubu şu anda içinde bulunduğumuz şu güzel devasa binayı Malatya adına üniversitemizin en merkezi yerinde inşa etme suretiyle ilahiyat fakültemize bağışlamış oldular. Bu vesileyle girişim grubuna bir kez daha ben teşekkürlerimi arz ediyorum.”


Dekan Karaman, İnönü Üniversitesinde 4 bin kişinin birlikte ibadet edebileceği bir caminin proje çalışmalarına başlandığını anımsatarak, “Bu cami sadece üniversitenin, Malatya’nın değil tamamlandığı zaman inanıyorum ki Türkiye’de müstesna bir eser olacak. Camimiz bittiğinde öğrencilerimiz buraya gelip çalışabilecek, etkinlikler yapabilecekler. Caminin adı İlahiyat Fakültesi Uygulama Camisi olarak planlanmıştır" diye konuştu.


Panele konuşmacı olarak katılan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve KURANMER Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk de Müslümanların bugün birbirine kıymasının ancak ya cehaletle ya da art niyetle izah edilebileceğinin ifade ederek, “Bunu yapmamak gerekir. Mümin Kur-anı Kerim'in ahlaki referanslarına bakarsak herkesten önce kendi kardeşine karşı şefkatle, merhametle mükelleftir. Ama bugün dini anlamda Kur-an ile herhal olmak iddiasıyla yola çıkan insanlarımız herhangi bir ayeti kerimede ihtilafa düştüklerinde tabir caizse gavura reva görmedikleri zulmü birbirlerine reva göstermektedirler" şeklinde konuştu.


Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da panelde üzerinde durdukları önemli konulardan birinin Kur-anı Kerim'i anlamak olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


"Çünkü artık günümüzde hemen birkaç saniye içinde onun Türkçesini veriyor. Burada konumuz bu değil metin olarak anlamı değil o anlamın anlamı nedir? Bunu biz nasıl anlayacağız. İslam anlaşıldı mı? Tabi anlaşıldı. Kur-anı Kerim anlaşıldı mı? Tabi anlaşıldı. Ama Müslümanlar Kur-anı Kerim'i peygamber efendimizin sünnetlerini anlamaya gayret özel ilimler geliştirdiler. Anlamın anlamını, anlamın yorumunu o gün bugündür yapmaya gayret ediyorlar. Aslında kıssaların bir hikayesi vardır. Kur-an'ın ahkam ayetlerinin de bir hikayesi var, bir arka planı var. Biz onu kaybedip de sadece Kur-anı bir metin olarak okumaya ve görmeye başladığımız vakit anlama sorunu ortaya çıkıp anlaşılmaz oluyor. Aslında tarihi seyir itibariyle din peygamberlerle başladı. Din Kur-an'la başlamadı. İnsanlar önce peygambere inandılar, güvendiler. O bu Allah’ın kelamı dediklerinde biz Kur-an olarak hak verdik, Kur-an olarak kabul ettik."


Panelin kapanış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı ise bugün modern dünyada bu kadar bilimsel, teknolojik gelişmelere rağmen modern dünyada hala bir ahlak sorunu yaşandığına değinerek, "Bakıyorsunuz dünyanın en kaliteli beyinlerini, zihinlerini ülkesinde toplayan Amerika bilimde, teknolojide inanılmaz bir mesafe almıştır. Sonra Amerika’ya bakıyorsunuz öyle iğrenç şeyler yapıyor ki bizzat Amerika’nın kendi içindeki entelektüelleri isyan ediyorlar" ifadelerini kullandı.


Çağrıcı, insanoğlunun her şeyi bilip de kendi var oluş amacını kaybetmesinin korkunç bir ziyan olduğunu belirterek, "Çocukluğumuzdan beri bu dini öğrenmeye, anlamaya çalışıyoruz. Ben kesinlikle inanıyorum, iman ediyorum ve bütün samimiyetimle söylüyorum bunu. Bugüne kadarki İslam okumalarımın bana kattığı en önemli şey, en değerli ders insanlık. Eğer bir insan bir şeyin hasretini çekip bulamıyorsa onu burada bulabilir" dedi.


Panel soru cevapların alınmasıyla sona erdi.


Panelin sonunda panelistlere çeşitli hediyeler verildi.


Haber: Mizgin ŞENGÜL-Onur COSKUN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·