Bilim · Feb. 10, 2017 · 0

“Depremlerin Zamanını Belirleyen Mekanizma Yok”

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, "Gelecekte mutlaka büyük depremler olacak ama biz bunun zamanını bilemiyoruz. Zamanı bildiren herhangi bir mekanizma, bir fiziksel veri yoktur" dedi.


Prof. Dr. Önal, İNÜHABER’e yaptığı açıklamada, Malatya'nın Hekimhan ilçesinde meydana gelen depremlerin sebebinin Malatya-Ovacık fay hattının aktif olmasından dolayı buradaki küçük faylardan kaynaklandığını söyledi.


Malatya-Ovacık fay hattındaki küçük fayların geçen yıl olduğu gibi deprem oluşturduğunu anımsatan Prof. Dr. Önal, "Bu deprem fırtınası sırasında 1.5 ile 5.1 arasında yüzlerce deprem oluştu. Malatya'nın bu kırsal kesimindeki yapı stoku çok çürük olduğu için 5.1 büyüklüğündeki depremle yaklaşık bin civarında binanın hasar görmesine neden oldu. Bu bin binadan büyük kısmı şu anda oturulamayacak durumda olduğu için büyük hasar oluşturdu" diye konuştu.


Prof. Dr. Önal, son günlerde Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde meydana gelen depremin bölgeden geçen Kuzey Anadolu fay hattından kaynaklandığını dile getirerek, "Kuzey Anadolu Fay Hattının Çanakkale civarından çok sayıda sekmeleri var. O parçalarda zaman zaman enerji boşaltıp deprem oluşturuyor" ifadelerini kullandı.


Prof. Dr. Önal, gelişmiş ülkelerde çok büyük depremler yaşanmasına rağmen kayıp ve zararların az yaşandığına dikkat çekerek, Türkiye’de de son yıllarda TOKİ vasıtasıyla uygulanan kentsel dönüşüm projeleriyle binaların yenilendiğini belirtti.


Türkiye’de depremlerin devam edeceğini belirten Prof. Dr. Önal, "Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu faylarımız aktif halde. Aktif hal demek, sürekli deprem üreten fay demek. Onun için gelecekte de mutlaka büyük depremler olacak. Biz bunun zamanını bilemiyoruz. Zamanı bildiren herhangi bir mekanizma bir fiziksel veri yoktur" diye konuştu.


Prof. Dr. Önal, Doğu Anadolu Fay Hattının ortalama 250, Kuzey Anadolu Fay Hattının ise ortalama 230 yılda büyük bir deprem ürettiğini kaydederek, şöyle konuştu:

 

"Şu anda ülkemizde büyük deprem beklenen yerlerden birisi Malatya-Hatay arasıdır. Diğeri de İstanbul Marmara denizinden Çanakkale’ye doğru olan bölgede büyük deprem bekleniyor ama bunun zamanını kimse söyleyemiyor" diye konuştu.


Büyük depremlerin önceden tahmin edilmesine yarayacak verilerden birinin öncü depremler olduğuna değinen Prof. Dr. Önal, şunları kaydetti:


"Son günlerde Çanakkale civarındaki 5-5.5 büyüklüğündeki depremlerde bilim insanlarına göre büyük depremin öncüsü olarak kabul edilebiliyor. İkinci veri ülkemiz çok sayıda sensörle izleniyor. Metan gazı çıkışları yine bu deprem  bölgesindeki radon gazı çıkışları depremin öncüsü olarak kabul ediliyor."


Prof. Dr. Önal, deprem sırasında yapılacaklar konusunda vatandaşların yeterli bilgiye sahip olmadığını dile getirerek, konuşmasına şöyle devam etti:


-“Malatya Birinci Derece Deprem Bölgesi”-


"Malatya birinci derece deprem bölgesi. Ayrıca binanızın içinde yaşarken deprem öncesi yapılması gerekenleri bileceksiniz. Binanızda çürüklük varsa bunu destekleyeceksiniz. Yine işte TOKİ yoluyla eski binalar yıkılıp yenileniyor. Bu konuda devletimiz öncülük yapıyor. Bu Malatya’da,  Elazığ’da yoğun biçimde uygulanıyor. Devletimizin haberi olmadan kaçak yapılardan kaçınacağız. Mutlaka ruhsatlı yapıları oluşturacağız."
MUHABİR: Onur YAVUZ-Faruk KÜÇÜK 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·