7. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödül Töreni

Kültür Sanat · Nov. 17, 2017 · 0

Rektör Kızılay, 7. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödül Törenine Katıldı

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7'incisi düzenlenen "Malatya Uluslararası Film Festivali"nin kapanış törenine katıldı.


Sinema dünyasının ünlü isimleri ve davetliler Malatya Nikah Sarayı'ndaki tören öncesi kırmızı halıda yürüyerek basın mensuplarına poz verdi.


Sunuculuğunu oyuncular Ceyda Düvenci Şakrak ile Bülent Şakrak'ın yaptığı törende, bir hafta süren festivalden kesitler izleyicilere sunuldu.


Programda konuşma yapan Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, festivale Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın daveti üzerine katıldığını aktardı.


Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da bir hafta boyunca sanat camiasını ağırladıkları için mutlu olduklarını dile getirdi.


Konuşmaların ardından İranlı Yönetmen ve Senarist Rakshan Banietemad'a Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından "Kristal Kayısı-Onur Ödülü" verildi.


Ulusal Ödüller


Festivalde "En İyi Film" ödülünü "Daha" kazanırken, "En İyi Yönetmen" ödülü "Sarı Sıcak" filminin yönetmeni Fikret Reyhan'a verildi.


"En İyi Senaryo Kristal Kayısı" ödülüne yine Fikret Reyhan layık görülürken, "En İyi Görüntü Yönetmeni Kristal Kayısı" ödülünü "Buğday" filmiyle Giles Nuttgens aldı.


Festivalde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü "İşe Yarar Bir Şey" filmiyle Başak Köklükaya'ya, "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü "Daha" filmiyle Ahmet Mümtaz Taylan'a, "En İyi Kurgu" ödülü de "Sarı Sıcak" adlı eserle Ömer Günüvar ve Fikret Reyhan'a verildi.


Jüri Özel Ödülü'ne "Eksi Bir" isimli filmi değer görülürken, "Ulusal Kısa Metraj En İyi Film" ödülünü "Kot Farkı" isimli eser kazandı.


Uluslararası ödüller


Uluslararası kategoride ise "Kristal Kayısı En İyi Film" ödülünü "Nar Bağı" isimli eser aldı. Jüri Özel Ödülü de "Daha" adlı esere layık görüldü.


"Annemle Geçen Bir Yaz" adlı eser, "Uluslararası En İyi Kısa Metraj Film" seçildi.


Özel ödüller


Festivalde Netpac Ödülü "Mavi Sessizlik" filmiyle Bülent Öztürk, SİYAD Ödülü de "Buğday" eseriyle Semih Kaplanoğlu'na gitti.


Kemal Sunal Halk Ödülü'nü de "Sofra Sırları" isimli eseriyle Ümit Ünal aldı.


Kapanış ve ödül törenine katılan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, törenden sonra İNÜHABER’e yaptığı açıklamada 7. Malatya Uluslararası Film Festivalini çok başarılı bulduğunu belirterek, şöyle konuştu:


"Hem ulusal hem uluslararası çok sayıda yönetmen, sanatçı, yapımcı, senaryo yazarı isimlerini bir araya getiren çok güzel bir festivaldi. Başarılı güzel bir festival olarak buldum. Onun için ben festivalde tüm emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 7. Uluslararası Film Festivali daha kapsamlı. Biz üniversitede Kısa Film Festivali yapıyoruz. Bu yıl da 11'incisini yapacağız, 10'uncusu çok güzel oldu, 11'incisi daha güzel olacak. Uluslararası katılım fevkaladeydi. 450 civarında uluslararası katılım oldu. Bu sene 500'ün üzerinde bir katılım bekliyorum."


Haber: Aslıhan SEZEK- Ülkü ÖZER

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·