Yapay Zeka ve Bilimsel Araştırmaların Geleceği

Kampüs · Nov. 30, 2017 · 0

"Yapay Zeka ve Bilimsel Araştırmaların Geleceği" Konferansı

İnönü Üniversitesi Kurtuba Akademik Gelişim Topluluğu tarafından "Yapay Zeka ve Bilimsel Araştırmaların Geleceği" konferansı düzenledi.


Hoca Ahmet Yesevi Konferans salonunda düzenlenen programa, İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Tuncel, Malatya Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Gezer, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Uçar, Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağlam ve öğrenciler katıldı.


Konferansın açılış konuşmasını yapan Kurtuba Akademik Topluluğu Başkanı Zeynep Yusra Yıldız, topluluk hakkında bilgi vererek, şöyle konuştu:


"Kurtuba Akademik Gelişim Topluluğunu oluştururken hem kendimize hem de kendimizle birlikte eğitim aldığımız arkadaşlarımızın akademik gelişimlerini farklı alanlarda destekleyebilecek, bizlere bilimsel bakış açısını genişletebilecek çalışmalara odaklanmayı amaçladık. İnanıyoruz ki farklı düşünebilen ve farklılıklara saygı gösterebilen, bilimsel bakış açısına sahip, bilgi üretimine nitelikli katkı yapabilecek, yeniliklerde analitik düşünebilen insanlarımız çoğaldıkça yaşadığımız toplumun gelişimi de o ölçüde desteklenmiş olacaktır."


Kurtuba Akademik Gelişim Topluluğunun Danışmanı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağlam da katılımcılara teşekkür etti.


Programa konuşmacı olarak katılan Bürokrat, Akademisyen, Yazar ve Yayıncı Gökhan Yücel ise davetleri için  Kurtuba Akademik Gelişim Topluluğuna teşekkür ederek, şunları kaydetti:


"Yapay zeka nedir? Bugün yapılan araştırmalar ve benim anlatacağım hiçbir şey fütürizm değildir. Bunlar sosyal bilimlerin beşeri bilimlerin fen edebiyat tarafını sağlık ve tıp alanını ve mühendislik tarafını nasıl geliştirileceği konusunda biraz size ipucu verir ve çalışmalarımızı yönlendirir. Bizim açımızdan yapay zekanın dayandığı üç tane yer vardır. Birincisi sosyal boyut, sosyal etkileri veya sosyal mühendislik etkileri vardır, ikisi bir değerlendirilir. İkincisi yapay zekanın ekonomik bir boyutu vardır. Bir üretim ve üretilmesi bakımından ve kullanıcı olarak üretilmesi bakımından bir de işin mühendislik tarafı vardır. Benim hemen hemen hiç girmediğim bir tarafıdır. Dijitalleşme, veri toplama, günlük- anlık verimizi toplama, öğrenen insan müdahalesinden bağımsız öğrenebilen makinaların ortaya çıkmasına sebep oldu."


Haber: Kübra YILMAZ-Onur COŞKUN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·