Mustafa Karadeniz

Yaşam · Dec. 1, 2017 · 0

Filmine Annesi ile Oğlunun Adını Verdi: "Çınar"

İnönü Üniversitesine "Fırsat Verirseniz Her Çocuk Başarır" adlı konferansa katılmak üzere gelen yapımcı ve yönetmen Mustafa Karadeniz, ilk filmine ilişkin "Filmin ismi Çınar. Anneme ve oğluma teşekkür olsun diye ismini Çınar koydum" dedi.


Karadeniz, yönetmenliğini üstlendiği ve kendi hayatından esinlenerek yaptığı film hakkında İNÜHABER’e yaptığı açıklamada, filmi engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıları yansıtmak amacıyla çektiğini söyledi.


Karadeniz, engelli bir birey olarak yaşadığı zorluklara değinerek, "Engelli olunca çok fazla zorlukla karşılaşıyorsunuz. İnsanlarımızdan, eğitim seviyemizden dolayı şartlar çok zor. Zaten engelli olunca fiziksel olarak çok zorlanıyorsunuz. Üstüne bir de bu diğer engeller geldiği zaman çok zor oluyor. Birçok zorluk yaşadım. Hala da yaşamaya devam ediyorum. Ölene kadar yaşayacağımı düşünüyorum" dedi.


Filmimin büyük bir bölümünün kendi hayatından diğer kalan bölümün ise Sarıkamış’ta gerçek yaşanmış bir hikayeye bağlandığını kaydeden Karadeniz, şöyle konuştu:


"İlkokul birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar annem beni sırtında taşıdı. O sürecin bir senesini anlatıyorum. Zor şartlarda annesinin sırtından giden bir gencin anne ve babasıyla maddi manevi zorluklarla hayata tutunma çabasını Kars’ın Sarıkamış ilçesinin bir dağ köyünde anlatıyorum. Filmi çekerken biz kırk beş kişiydik. Eksi 45 derece soğukta çektik. Kırk beş gün çekimler sürdü. Filmde bir çıldır sahnemiz var. O çıldır sahnesinde kızağa kurtlar geldi. Bir arkadaşımızın elleri donmak üzereydi. Sekiz battaniyeye sarıp hastaneye götürdük. İlk gün hayvanların da olduğu bir yerde çekim yaptığımız özel silahlı arkadaşlar, korucular geldi, destek oldular. Bir oyuncumuzda son gün düşerek belini incitti. İklimsel nedenlerden dolayı bir sürü zorluklar yaşadık."


Karadeniz, engelli çocuklara ve ailelerine tavsiyelerde bulunarak, hiçbir zaman yılmamaları ve her zaman çocuklarını yüreklerinde ve sırtlarında taşımalarına devam etmeleri gerektiğini belirtti.


"Engelli Bireylere Rol Model Olmaya Çalışıyorum"


Engelli bireyleri yüreklendirmek için film yaptığının altını çizen Karadeniz, "Böyle yerlere giderek kendimde rol model olmaya çalışıyorum. Hiçbir zaman onların hayatlarından, engellerinden, duruşlarından kendilerine bir yorgunluk çıkarmasınlar. Her zaman taşımaya devam etsinler. Her zaman okula teşvik etsinler. Özellikle liseden sonra üniversite okumaya teşvik etsinler. Hiçbir zaman yılmasınlar. Zaten anne baba oldukları için sevgiyi yeteri kadar veriyorlar. Ben o anne ve babanın çocuğu olduğum için bugün buralardayım. Sevgiyle büyüdüğümüz için, bugün buralarda olma sebebimiz onlardır" şeklinde konuştu.


Karadeniz, filmin mayıs ayında vizyona gireceğini ifade ederek, "2018 Ocak itibariyle yirmiye yakın dünya festivalini dolaşacağız. Filmin ismi Çınar. Sebebi de annemin ve oğlumun adı Çınar. Onlara bir teşekkür olsun diye ismini Çınar koydum. Kültür ve Turizm Bakanlığından destekli bir filmdir. İzleyenlerde umarım çok beğenir" şeklinde konuştu.


Haber: Merve İNAN- Ülkü ÖZER

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·