Yaşam · Feb. 17, 2017 · 0

"Kentsel Dönüşüm Projesini Türkiye İçin Bir Şans Olarak Görüyorum"

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kazım Türk, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesinin Türkiye için bir şans olduğunu belirtti.


Doç. Dr. Türk, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, Türkiye'de İstanbul başta olmak üzere bir çok şehirde kentsel dönüşüm projesinin uygulandığını Malatya'nın da deprem bölgesinde yer alması nedeniyle kentsel dönüşümde öne çıkan illerden biri olduğunu söyledi.


Kentsel dönüşümün amacının depreme dayanıksız evlerin yıkılıp yerine depreme dayanıklı ve daha konforlu yapı stoğunun oluşturması olduğunu kaydeden Doç. Dr. Türk, şöyle konuştu:


"Kentsel dönüşüm projesi bir hükümet veya bir devlet programı olarak ortaya çıkıyor. Yani kentsel dönüşümün bütün ülkemizde iyi değerlendirilmesi lazım. Yıkılıp yerine yapılacak binaların depreme dayanıklı yapılar olması gerekir. Eğer bizim yıkıp yerine yaptığımız binalar depreme dayanıklı olmayacaksa kentsel dönüşümün hiçbir anlamı kalmıyor. O yüzden var olan kötü yapı stoğunun kaldırılıp yerine deprem kuşağında olan ülkemize, özellikle Malatyamız için depreme daha dayanıklı, daha konforlu binalar yapılması açısından kentsel dönüşümün çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum."


Doç. Dr. Türk, Türkiye'nin bir çok ilinde olduğu gibi Malatya'da da çarpık kentleşmenin olduğuna değinerek, uygulanan kentsel dönüşüm projesiyle çarpık kentleşmenin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ifade etti.-"1997 veya 2000 yılları öncesi yapılan binalar deprem açısından önemli risk taşıyorlar"-Türkiye'de ilk afet yönetmeliğinin 1975 yılında çıkarıldığını anımsatan Doç. Dr. Türk, konuşmasına şöyle devam etti:


"Bu afet yönetmeliği ilk kez 1997'de güncellenmiş. 1997'de güncellendikten sonra inşa edilen yapıların depreme dayanıklılığı tabi ki artmış. Bu yönetmelik daha sonra 2007'de tekrar güncellenmiş. Sadece mevcut binaların deprem performansıyla ilgili kısım güncellenmiş. Biz bir nevi 1997 deprem yönetmeliği sonra 2007'de bir eklemeyle güncellenmiş deprem yönetmeliği üzerine binalarımızı inşa ediyoruz. Dolayısıyla özellikle 1997 öncesi veya 2000 öncesi yapılan binalar deprem açısından önemli risk taşıyorlar. Yani 1997 deprem yönetmeliğinden sonra bu iş çok daha ciddiye alındığı için yapı stoğu açısından özellikle 2000 öncesi, 1997 öncesi yapılan binalar çok ciddi risk içeriyorlar. Bunların kentsel dönüşümle yıkılıp yerlerine depreme daha dayanıklı binaların yapılması çok faydalı olacaktır."


Doç. Dr. Türk, binaların depreme dayanıklı olmamasının olası bir deprem sırasında can kaybının artmasına neden olduğunu belirterek, "Bu anlamda kentsel dönüşümü ülkemiz açısından bir şans olarak görüyorum" dedi.


Malatya'da kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak binaların depreme dayanıklılık açısından iyi olması için üniversiteye ve belediyeye önemli görevler düştüğünü dile getiren Doç. Dr. Türk, şunları kaydetti:


"Burada bizim üniversite olarak eğitim ve öğretimle ilgilenen bir kurum değilde yörenin özellikle Malatya'nın sorunlarını da dikkate alan bir kurum olduğumuzu belirtmek gerekir. Tabi bu anlamda belediyeye düşen görev iyi bir kontrol. Yani yapıların, binaların depreme dayanıklılığı açısından iyi bir kontrol yapması gerekiyor. Bizlerin de  üniversite,  inşaat mühendisliği bölümü olarak yapacağı depreme dayanıklı binayla ilgili seminerler vermektir"


Doç. Dr. Türk, bina sahiplerinin binayı nasıl daha pahalı satabilirim diye düşündüğü için binaların mimari ve ticari endişelere feda edildiğini belirterek, bu konunun önüne geçmek için mühendislerin sürekli biliçlendirilmesi ve seminerler verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.MUHABİR: Onur YAVUZ-Umut Buğrahan KUTLU

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·